Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 16:29 Bu haber 41 kez okundu
 
Aksal, muhtarların dile getirdiği sorun ve talepler hakkında tek tek bilgi verdi
Keşan Güncel Haberi


 

AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal başkanlığında, dün gerçekleştirilen toplantıda, Keşan'daki merkez ile belde mahalle muhtarları ve köy muhtarları, sorunlarını ve taleplerini dile getirirken, Aksal, muhtarların sorun ve talepleri hakkında tek tek bilgi verdi.

Saat 09.30 sıralarında, Saros Hotel'de başlayan kahvaltılı toplantıya; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, AK Parti Edirne İl Başkanlığı Yönetimi'nde yer alan Mustafa Mercan, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Keşan İlçe Başkanı Ümmet Yavaş, Edirne İl Genel Meclisi'nin AK Partili Üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ile Keşan merkez ve belde mahalle muhtarları ile köy muhtarları katıldı.

Kemik: "Ankara ziyareti gerçekleştirelim"

Moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda konuşan Helvacıoğlu, tüm muhtarların sorunlarını ve taleplerini dinleyerek gerekli girişimlerde bulunmak üzere bir araya geldiklerini bildirerek, toplantını faydalı geçeceğine inandığını söyledi. Daha sonra söz alan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Gökçetepe Köyü Muhtarı Abdullah Kemik, muhtarların dertlerinin bitmeyeceğini esprili bir şekilde dile getirerek, "Öncelikle bizim bölgemizde imar sorunu göze çarpan en büyük sorun. Bu konuda artık bir çözüm istiyoruz. Bu konuda ve muhtarlarımızın dile getireceği diğer konularda çözüm için gerekirse hep birlikte bir Ankara ziyareti gerçekleştirelim. Bu sayede derdimize daha sağlıklı çözüm bulabiliriz. Ayrıca, Çokal Barajı'ndan gelen su, 50 kilometrelik sahil şeridindeki tüm köylere v sahillere yetecek şekilde. Bu suyu ne olur kullanalım ve su sorunu yaşanmasının önüne geçelim." dedi.

Aksal: "1. hedefimiz köylerde yaşayanların ayaklarını çamura değdirmemek"

Toplantının devamında söz alan Fatma Aksal, 2019 yılının seçimle geçtiğini, 2020 yılının ise icraatlarla dolu bir yıl olacağına dikkat çekerek, "1. hedefimiz köylerde yaşayanların ayaklarını çamura değdirmemek. Bu yönde köylerimize kilitli parke taşı döşenmesi için birçok çalışma yaptık. Bilindiği gibi TANAP ve Türk Akımı Projesi ile Türkiye'nin enerji ihtiyacı için büyük bir adım attık. Türkiye'yi enerji koridoru haline getirdik. Cumhurbaşkanımız her konuda ülke geleceği için çok çalışıyor." diye konuştu.

 Helvacıoğlu: "Çok iyi bir vekilimiz var"

Toplantının moderatörlüğünü yapan Mustafa Helvacıoğlu, sorunların bitmeyeceğini, ancak en aza indirilerek, olumlu yöne çevrilebileceğini ifade ederek, muhtarların da yapacakları çalışmalar ile köylerine, ilçelerine ya da beldelerine birer eser bırakmaktan dolayı gurur duyacaklarını söyledi. Hiç bir muhtarın, "Ben siyasi bir partinin karşısına çıkıyorum" düşüncesine kapılmaması gerektiğinin altını çizen Helvacıoğlu, herkesin hizmet için çalıştığını, Keşan için bir şans olarak gösterdiği Fatma Aksal ile güzel bir çalışma düzeninin yakalandığını dile getirdi.

Aksal: "Ankara'ya ne kadar hazır gelirseniz, sorun çözme anlamında karşılık bulmak da o kadar hızlanır"

Yeniden söz alan Aksal, Kemik'in dile getirdiği imar sorunu ile ilgili olarak, muhtarların sıkı bir çalışmayla bu konudaki dosyayı eksiksiz şekilde hazırlayarak Ankara'ya gelmeleri gerektiğini söyledi. Tüm muhtarların Ankara'da başının üstünde yeri olduğuna da değinen Fatma Aksal"Ankara'ya ne kadar hazır gelirseniz, sorun çözme anlamında karşılık bulmak da o kadar hızlanır. Bu konuda muhtarlarımızın hazırlayacağı dosyaların tamlığı son derece önemli. Ben de milletvekili olarak gerekli yerlerden randevu alırım ve sorunların çözümünü hep birlikte ararız. Özellikle imar konuları çözümü zor konular. Bu nedenle hazırlıklı gelmek önemli. Çokal Barajı ile ilgili 2020 yılında neler yapabilirizi de konuşacağız." diye konuştu.

"Valimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile gecesini gündüzüne katarak çalışıyor"

Abdulah Kemik'in, Edirne Valisi Ekrem Canalp'in köyler için yaptığı çalışmalardan övgü ile bahsetmesiyle ilgili olarak da konuşan Aksal, Vali Canalp'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gecesini gündüzüne katarak çalıştığının altını çizerken, kendisinin de belki her gün Edirne ve bölgede görünmeyebildiğini, ancak bölgeye hizmet adına Ankara'da birçok görevi de yürüttüğünü söyledi.

Meriç: "Hamzadere Barajı'ndan gelen suda istikrar yok"

Yapılan bu konuşmaların ardından, sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için köy muhtarlarına söz verildi. İlk olarak söz alan Kılıçköy Muhtarı Halil Meriç, köylerinde su sorunu ile karşı karşıya olduklarını bildirirken tarımsal sulama anlamında ise Hamzadere Barajı'ndan gelen suda istikrar sağlanmadığını, bu nedenle çeltik ve diğer tarımlarda sulamaya geç başlamaları nedeniyle verimde kayıp yaşandığını ifade etti.

Balaban: "İtalyan Koyu'nun muhtarlık olarak kiralanmasını istedik"

Mecidiye Köyü Muhtarı Ali Balaban ise bölgede altyapısı olmayan 2 köyden birinin Mecidiye olduğunu dile getirerek, "İtalyan Koyu'na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan inceleme için heyet geldi. Muhtarlık olarak ihaleyi alacaktık ancak dışarıya kiralanacağını öğrendik. Başkasına kiraya verilmesini istemiyoruz." dedi.

Büyükyatıkçı: "Bocuk Gecesi için meydanın büyümesi için binanın yıkımı gerekiyor"

Orhaniye Köyü Muhtarı Hasan Demirbozan ise köylerindeki 30 yıllık arazileri tarım alanı olarak kullanamamaktan yakındı. Çamlıca Köyü Muhtarı Arif Büyükyatıkçı da, 18 Ocak 2020 tarihinde yapacakları Bocuk Gecesi etkinliği öncesinde, etkinliğin yapılacağı meydanı genişletmek adına, meydanda bulunan ve daha önce belediye binası olarak kullanılan binanın yıkılması talebini iletti. Ayrıca, yine aynı gecede, dışarıdan gelecek olan binlerce vatandaşın sorun yaşamaması adına, Mahmutköy ile Çamlıca arasındaki yolun yapılmasını isteyen Büyükyatıkçı, yolların yapılması için talepte bulundukları yetkili mercilerin, kendilerine, "Bize tarla yollarını yaptırıyorsunuz" diyerek karşılık verdiğini, ancak bahse konu yolun tarla yolu olmadığını ve Bocuk Gecesi'nde rezil olmak istemediklerini söyledi.

Hesapçı, gölete akıtılan kanalizasyon için çözüm istedi

Çobançeşme Köyü Muhtarı Serhat Hesapçı'nın, Paşayiğit Mahallesi'ndeki kanalizasyonun, direkt olarak Çobançeşme Göleti'ne akıtıldığına dikkat çekerek, bu konuda çözüm istedi. 

Arıcan, balıkçı barınağını sordu

Toplantının devamında söz alan Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan, Yayla Sahili'ndeki balıkçı barınağının verdiği tahribat sorununa dikkat çekerek, bu konudaki çalışmaların durumunu sordu. Arıcan, ayrıca, Hamzadere Barajı'ndan kendilerine su gelmemesinden de yakınırken, hal böyle olunca kendi çabalarıyla yaptıkları sulamadan gelen elektrik faturalarını ödeyemediklerini dile getirdi. Emine Arıcan son olarak, köydeki kadınların oluşturacağı kooperatif için de Aksal'dan destek istedi.

Gül: "Kadıköy Barajı'ndan 1 kaşık su alamıyoruz"

Mahmutköy Muhtarı Asım Gül'ün, Kadıköy Barajı'ndan, kanalların hasarlı olması nedeniyle 1 kaşık su alamadıklarını ileterek, su verildiği anda kanallardan taşan su ile tarlaların su altında kaldığını, bu nedenle su kanallarının yapılması gerektiğini söyledi.

Özcan: "Toplulaştırmadan dolayı mağduruz"

Şabanmera Köyü Muhtarı Emin Özcan, 15 yıl geriden geldiklerini ve hizmet açığını kapatmaya çalıştığını ifade ederek, ilk olarak toplulaştırmadan büyük sorun yaşadıklarını, bu nedenle toplulaştırma ile ilgili sorunun mutlaka çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Mezarlıkta düzenleme yapılmasını da talep eden Özcan'ın bu talepleri üzerine konuşan Fatma Aksal, toplulaştırma çalışmalarının yeni başlamadığını, dolayısıyla "Geçen dönemden ben sorumlu değilim" anlayışının çözüm olmadığını ifade ederek, mutlaka düzenlenmesi gereken bir konu olması durumunda gerekli girişimlerin yapılacağını belirtti.

Keleş: "8 köyün şikayeti için randevumuzu aldık"

Toplulaştırma sorunu ile ilgili söz alan İsmail Keleş, bu konuda 8 köyden şikayet geldiğini bildirerek, ilgili yerlerden randevuların alındığını ve Salı günü yapılacak görüşmeler ile bu sorunların aktarılacağını söyledi.

Koruklu da su sorununu dile getirdi

Koruklu Köyü Muhtarı Hasan Meydan da, birçok muhtar gibi su sorununu dile getirerek, 1986 yılından bu yana hizmet veren göletin, kapalı sisteme geçirileceği sözü verildiğini, ancak 1 arpa boyu yol kat edemediklerini kaydetti. Hamzadere Baraj'ından gelen suyun Şabanmera Köyü'nde kaldığını, buradan Koruklu Köyü'ne pompayla su basılabileceğini de dile getiren Meydan, 30 yıldır kendi pompalarından Erikli Köyü'ne su verildiğini, dolayısıyla arazinin iyice kuraklaştığını, Erikli Kooperatifi ile bu konuda yaşadıkları sorunu, kooperatifi devralan Keşan Belediyesi ile yaşamak istemediklerini de kaydetti.

Bahçeköy'den dere ıslahı talebi geldi

Bahçeköy Muhtarı Osman Kılıç ise yıllardır ıslah çalışmaları yapılmadığını söylediği derelerden, her yağmur sonrasında taşan suların evleri basarak hasar meydana geldiğini, dolayısıyla biran önce dere ıslahı çalışmalarının tamamlanmasını talep etti.

Kalfalar, huzurevi konusunu yineledi

Muhtarlardan son olarak söz alan Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, Keşan'da huzurevi yapılmasıyla ilgili talepleri yinelerken, Keşan SYDB (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı)'na geçen yıllarda alınacağı söylenen, ancak hala alınmayan 5 personel için girişimlerde bulunulmasını da sözlerine ekledi. Kalfalar, son olarak, TOKİ 700 Evler'de yaşanan kanalizasyon sorununa da çözüm istedi.

Aksal: "Kanallarımızın tamamlanması anlamında ödenek ayrılması için mücadele ediyoruz"

Muhtarların talep ve sorunlarını dile getirmesinin ardından bilgilendirmede bulunan Fatma Aksal, Kılıçköy ile ilgili olarak, "Biliyorsunuz ki kurak bir yıl geçiriyoruz. Yağmur duaları yapıyoruz. Hepimiz dört gözle yağmur bekliyoruz. Hamzadere Barajı’nı gündeme getirdiniz ve haklısınız. Suyla toprağı buluşturmamız gerek. Hamzadere Barajı'nın kapasitesini %80’lere çıkardık. Çakmak Barajı'nın da ana gövdesini tamamladık. Hepimiz daha iyi olmasını istiyoruz. Kanallarımızın tamamlanması anlamında ödenek ayrılması için mücadele ediyoruz. İnanın bu kuraklıktan ben de endişeliyim. Mera vasfı bulunan bir yeri değiştirmek çok zor." derken, Mecidiye'nin talebiyle ilgili ise "Her muhtarın sorunu var biliyorum. Ben Edirne’nin sorunları için mücadele ediyorum, muhtarlarımız da kendi bölgeleri için mücadele ediyor. Mecidiye’nin altyapı sorunu çok fazla biliyoruz. İl Özel İdare bütçesi için çabalıyoruz. Mecidiye’nin altyapısını yaparken, diğer köylere verilecek hizmeti aksatmamak da gerek, bunu da düşünüyoruz. İnşallah altyapı sorununu düzelteceğiz. Kademeli şekilde tamamlayacağız. İçme suyu birinci önceliğimiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İtalyan Koyu’nu kiralaması ile ilgili en ufak bir bilgim yok. Belediyenin kiralaması teklif edildi, ama olmadı, bunu sorabiliriz. İbrice Su Ürünleri Kooperatifi’ne gelince, kanunumuz mecliste yasalaştı ve yürürlüğe girdi. Limanların kiralanmasının önceliğini su ürünleri kooperatifine veriyoruz. Dalış turizminin ciddi potansiyeli olsa da önceliğimiz Su Ürünleri Kooperatifi’dir." ifadelerine yer verdi.

"Meydan düzenlemesi için sizlere yardımcı olacağız"

Orhaniye Köyü ile ilgili tarım arazileri için muhtarın yapacağı çalışma ve yazışmaların ardından, konunun takipçisi olacağı sözünü veren Aksal, Çamlıca Köyü'nden gelen talep için de "Çamlıca Bocuk Gecesi artık bir gelenek haline geldi. Yollara gelince meydanın düzenlenmesi ve belediye hizmet binasının yıkılıp düzenlenmesi dediniz. Çamlıca bizim tarihi bir köyümüz, çok güzel bir özü var. Meydan düzenlemesi için sizlere yardımcı olacağız. Çamlıca muhtarımın isteğine de inşallah çözüm bulacağız." dedi.

"Şabanmera Köyü'nde toplulaştırma ile ilgili DSİ eliyle yapılacak bir şey varsa yaparız"

Çobançeşme Köyü'nün göletine akıtılan kanalizasyon ile ilgili ellerinden geleni yapacaklarını belirten Fatma Aksal, Şabanmera Köyü'nden gelen talep ile ilgili de şunları söyledi; "Şabanmera Köyü'nde toplulaştırma ile ilgili DSİ eliyle yapılacak bir şey varsa yaparız. Toplulaştırma çalışması Edirne’de ciddi bir şekilde yürüyor. Bütçe gerektiriyor ve kolay bir süreç değil, kendi ailemde de yaşadım. Herkes hakkının yendiğini düşünüyor. Kiminle konuşsanız, ‘iyi yeri kaybettim’ diyor. Herkesin kaybetmesi mümkün değildir, herkesin kazanması da mümkün değildir. İtiraz ve yargı yolu da açıktır. Belli köylerin hassasiyeti var. İnanın üzerinden süre geçince ‘iyi ki toplulaştırma yapılmış’ deniyor. Mezarlık avlusu için de endişe etmeyin, programa alınır."  

"Belediye Başkanımız seçildiğinden beri Erikli’nin suyu için ciddi bir mücadele veriyor"

Çözüm istenilen Erikli Sahili'ndeki su sorunu için Helvacıoğlu'nun yoğun bir şekilde çalıştığı bilgisini veren Aksal"Belediye Başkanımız seçildiğinden beri Erikli’nin suyu için ciddi bir mücadele veriyor. Hatta zaman zaman başkanımla ben de karşı karşıya geliyorum. Ben Edirne’ye gelecek yatırımları düşünüyorum, başkanım Erikli’de diretiyor. İçme suyu bizim için sulamadan da önce geliyor. Bahçeköy muhtarımızın dile getirdiği konuya gelince, dere ıslahı önemli. Sel basıyorsa aciliyet gerektiriyor. DSİ ile görüşeceğiz, maliyetini soracağız. Bu konu daha önce gündeme getirilseydi takibe alınmış olurdu. İlgileneceğiz. Yayla ile ilgili Cemallettin Uslu, konuyu yakından takip ediyor. Liman sahile ciddi bir zarar verdi, farkındayım. Yayla’nın ilk halini de çok iyi hatırlıyorum. Yayla’da haritadan bölgenin bütün planı gösterildi bize. Bu aşınma tüm körfezde olmuş. Yayla’nın aşınmasını liman hızlandırmış. Düzgün bir T atılması lazım. Ama bu T’leri yapınca da yine bir felaket yaratmaması lazım. Bu yüzden uzun vadede bir çalışma gerekiyor. Liman ile ilgili çalışmamız sürüyor." şeklinde konuştu.

"Edirne ve Uzunköprü tamamlandığında, bölgede huzurevine ihtiyaç görünmüyor"

Bayram Ali Kalfalar'ın, bölgedeki üretimin İstanbul pazarına aktarılmasının yanı sıra huzurevi talebine de değinen Fatma Aksal, "Artık Türkiye’de havza bazlı üretimi önemsiyoruz. İstanbul’a kamyon dolusu meyve sebze giderdi eskiden, ama pazar oluşturulması lazım tekrar. Yeterli miktarda üretmemiz gerekiyor, daha planlı olması gerekiyor. Keşan stratejik bir bölgede, OSB diye ısrar etme sebebimiz de budur. Bir yanımız Avrupa, bir yanımız da İstanbul, bölgemiz kalkınacaktır. Planlı üretim yaparsak, İstanbul pazarına açılabiliriz. Gıda OSB için ciddi mücadele ediyoruz. Uzunköprü’de bir huzurevi projemiz var. Rakamlara bakınca, gerçekçi olmak lazım. Sadece Keşan’a değil, isterim ki her köye kurulsun. Şu an için Keşan’da ihtiyaç gözükmüyor. Huzurevinden çok bir rehabilitasyon merkezi projesiyle gidersek, başarılı olma şansımız daha yüksektir." derken, konuyla ilgili söz alan Helvacıoğlu da, şunları söyledi; "Keşan’da Huzurevi Uzunköprü’den önce gündemdeydi. Fakat bir yer gösterilmemiş, arsa gösterilmemiş. Biz bu konuyu mecliste gündeme getirmek için çabaladık. Yeni getirebildik. Bu bir eleştiri değildir. Plan vardı fakat çalışma yapılmamış. Adım atılmamış. Hamzadere için de ayrıca muhtarlarımla beraber bir toplantı yapmak istiyorum. Boş duruyoruz sanmayın lütfen. Mecidiye, Yayla, Koruklu, Danişment Köyleri dahil su sorunu için uğraşıyoruz. İller bankası çalışıyor. 60 milyon gibi bir maliyet bizi bekliyor." Bu açıklamaların ardından toplantı sona erdi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Aksal,, muhtarların, dile, getirdiği, sorun, ve, talepler, hakkında, tek, tek, bilgi, verdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
5
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
6
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
7
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
8
Göztepe
39
0
12
9
10
31
9
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
10
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı