Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 12:17 Bu haber 80 kez okundu
 
Barselona Sözleşmesi Gereği Saros Körfezi Konuşuldu
Keşan Güncel Haberi


Keşan Kent Konseyi tarafından dün, “Barselona sözleşmesi kapsamında, Saros Körfezi” konulu panel düzenlendi.

Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda düzenlenen panel, saat 14.00 sıralarında başladı.

Moderatörlüğünü Mürşide Ertürk Çoban’ın yaptığı panele, konuşmacı olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Hidrobiyolog-Marem Projesi Lideri M. Levent Artüz katıldı.

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ile yaklaşık 250 doğasever ve çevre dostu da  paneli izlediler.

Panel öncesinde, Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve M. Levent Artüz, konuyla ilgili basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu.

Artüz: “Türkiye olarak, imzamızın yer aldığı uluslararası sözleşmeler var”

İlk olarak, söz alan M. Levent Artüz şunları söyledi: “Panelde, uluslararası sözleşmeler ve Saros’un özel durumuyla ilgili olarak konuşacağız. Ben, deniz biyoloğu olarak, denizle ilgili konuşacağım. Burada, uluslararası anlaşmaların nasıl kullanılacağı ve nasıl kullanılmadığını anlatacağız. Benim çalışma alanım, Marmara Deniz’idir. Marmara Deniz’inde, 1954 yılından bu yana sürdürülen bir projeyi yürütüyorum. Oradaki durumunda çok vahim olduğunu görmekteyiz. Türkiye olarak, imzamızın yer aldığı uluslararası sözleşmeler var ve bunlarla ilgili neler yapıldığını, bizlerin ne yapması gerektiğini anlatacağız.”

Daha sonra Prof. Dr. Doğanay Tolunay söz aldı.

Tolunay: “Saros, Türkiye’nin el değmeyen ve henüz kirlenmemiş nadir bölgelerinden biridir”

Keşan’da Saros Körfezi’nin durumu hakkında konuşacaklarını belirten Tolunay“Son yıllarda, Saros Körfezi’nin içerisinde ve çevresinde bir çok faaliyetin olduğunu görmekteyiz. Karasal alanlarda, çok sayıda taş ocağı var. Linyit çıkarılması ve rüzgar santrali yönünde çalışmalar var. Son süreç içerisinde de, Saros Körfezi’nin içerisine bir tane liman yapılması gündeme geldi. Sıkıştırılmış doğal gaz bölgeye getirilecek ve BOTAŞ’ın mevcut boru hattına bağlayacak bir liman yapılması söz konusu. Bu tür faaliyetler yapılıyor. Ama Saros Körfezi, deniz olarak son derece önemli bir alandır. Türkiye’nin el değmeyen ve henüz kirlenmemiş nadir bölgelerinden biridir. Son yıllarda, turizmin yükselen değeri konumundadır. Karada ve denizde bu tür faaliyetlerin artması körfezi ciddi anlamda tehdit etmektedir. Mevcut güzelliklerin daha iyi hale getirilmesi için neler yapılması konusunda bahsedeceğiz.” dedi.

“Bölge, Barselona sözleşmesi gereğince korunması gerekiyor”

“Barselona sözleşmesinden bahsediliyor. Bu sözleşmenin bölgeyle ilgili herhangi bir yaptırımı söz konusu mudur?” şeklindeki soruya cevap veren Doğanay Tolunay, şunları söyledi: “Uluslararası bir sözleşme olması nedeniyle, bunun altında çok sayıda yönetmelik yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse; Akdeniz Bölgesi’ndeki kirliliğin önlenmesi yönetmeliği var. Bunun haricinde, Akdeniz’deki biyolojik çeşitliliğin korunması yönünde yönetmelikler var. Türkiye’de bunlara taraftır. Saros Körfezi özeline bakıldığında, bölgede yapılan faaliyetlerin artması Barselona sözleşmesine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Saros Körfezi’nin yarısı, çevre koruma bölgesidir. Biyolojik çeşitliliğin fazla olduğu biliniyor. Bu nedenle de, bölge Barselona sözleşmesi gereğince korunması gerekiyor. Ama bu sözleşmelere aykırı şekilde bir sürü yeni faaliyetlerin planlandığını görmekteyiz.”

“Bölgeye yapılması planlanan FSRU Limanı, Barselona Sözleşmesi’ne uygun değil”

Tolunay“Saros Körfezi’nde yapılacağı dile getirilen FSRU Limanı, Barselona sözleşmesine uygun mudur?”şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “Bölgeye yapılması planlanan FSRU Limanı, Barselona Sözleşmesi’ne uygun değildir. Saros Körfezi, özel çevre koruma alanıdır. Gelibolu bölgesi koruma altında ama diğer yerlerde aynı özelliktedir. Dolayısıyla, Saros Körfezi’nin bir kısmının değil; genelinin koruma altına alınması gerekiyor. Korunması gereken bir alan iken, böyle bir limanın yapılmasını doğru bulmuyorum. Ayrıca, ÇED raporu sürecinde eksikliklerin olduğunu düşünüyorum. Saros’un ortasından bir fay hattı geçiyor ve bunların yeterli şekilde değerlendirilmediğini düşünüyorum. Karasal alanda, BOTAŞ’ın doğal gaz boru hattı var ve ormanın içerisinden geçecek. Ama oradaki biyolojik çeşitlilik nedir, ormana ne kadar zararı olacağı konusunda herhangi bir bilgi yok. Keşan bölgesinde bir orman yangını meydana geldi ve boru hattının geçtiği alanda orman yangını riskine karşı ne tür önlemlerin alındığını bilmiyoruz. Bölgede daha iyi bir ÇED hazırlanabilirdi.”  

“Sözleşmelere aykırı şekilde hareket ediliyor”

“Sözleşme gereği ihmallerin olduğundan bahsettiniz. Peki, uluslararası bir yaptırımı var mıdır?” şeklindeki soruya cevap veren Doğanay Tolunay şunları söyledi: “Herhangi bir yaptırımı yok. Ama uluslararası sözleşmeler gereği, Saros Körfezi’nin korunması gerekiyor. Ama sözleşmelere aykırı şekilde hareket ettiğimizi söyleyebilirim.”

“Limanda gaz sıkışması olursa nasıl bir önlem alınacağı çok fazla incelenmemiş”

“Bölgeye yapılacak FSRU Limanı ve boru hatlarının yakınından fay hattı geçiyor mu?” şeklindeki soruya cevap veren Tolunay sözlerini şöyle tamamladı: “Fay hattı, Saros Körfezi’nin ortasından geçiyor. Limana, 8 kilometre mesafede olduğunu görüyoruz. Karadan da, geçen fay hatları var ve bunlar hiç değerlendirilmemiş. Beklenen İstanbul ve Marmara depremi sırasında, buralarında kırılma riski var. Yaklaşık 100 yıl önce körfez çevresinde, 7.4 şiddetinde deprem olmuş. Eğer benzer durum yeniden yaşanırsa, limanda gaz sıkışması olursa nasıl bir önlem alınacağı çok fazla incelenmemiş. Bu tür eksiklikler var.”

Prof. Dr. Doğanay Tolunay ve M. Levent Artüz’ün bilgilendirmede bulunulmasının ardından panele geçildi.

Panelde, açılış konuşmasını Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz yaptı.

Karagöz: “Körfezimiz tehlike altında”

Karagöz, konuşmasında şunlara yer verdi: “Keşan Kent Konseyi olarak, Artvin’e, Fatsa’ya Hasankeyf’e Mersin’e Kaz Dağları’na ve ülkenin dört bir yanında çevresine sahip çıkan tüm dostlara Keşan’dan el uzatıyoruz. Bizim Kaz Dağları’mız da Saros Körfezi’dir. Ama ne hikmetse sanki Trakya’nın geneline özel bir saldırı örgütlenmiştir. Bu konuda en büyük mücadeleyi Kırklareli Kent Konseyi’ne selam gönderiyoruz. Ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Saldırılara sessiz kalmıyorlar. Bu mücadeleyi bütünleştirdik. Bir yılı aşkındır bir mücadele içindeyiz. Körfezimiz tehlike altında. Yenilenebilir enerjiye karşı değiliz. Biz yer seçimine karşıyız. Karaincirli, Yayla seçimi yanlış. Mecidiye taş ocakları ciddi bir tehdit oluşturuyor. Resmen bir talan denebilir. Mecidiye’de ciddi bir adım atıldı ve ÇED zorunlu hale dönüştürüldü. Kapasite genişletmeyi bırakın, mevcutların bile kapatılması gerekiyor. Alan genişletilemeyeceği için sona erecek ama yağmalanmış bir şekilde bırakılacak. Keşan’da diğer tehdit ise, patlatmalı linyit kömür ocaklarıdır. Umarım bundan ÇED yapılmadan önce, vazgeçilir. Altıntaş, Karacaali, Maltepe, Paşayiğit Mahallesi, Çobançeşme’de mücadelemiz sürecek. Bu köylerde göç zorunluluğuna gerek kalmayacak diye umuyoruz. Davalarımızı açıyoruz, yürütmeyi durdurma kararı için mücadele ediyoruz. Ancak, ‘böyle güzel bir yer neden seçildi?’ diye soruyoruz. Geçmiş dönemde ciddi bir mücadele süreci yaşadık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidildi. İmzalar toplandı. Bize ‘halkın olumlu görüşleri sonucunda ÇED olumlu kararı verildi’ cevabı geldi. Bizimle resmen dalga geçildi. 1458 sayfalık bir raporumuz var. Bu raporda 6 borudan bahsediliyor. Dört tanesi boru hattı, ikisi beyaz ürün. Bu beyaz ürünün nasıl getirileceği ve nereye basılacağı bilgisi ise yok. Motorin, benzin ve gaz yağı olarak tarif edilen bu beyaz ürünler buraya girerse geçmiş olsun. Körfezimiz bir Dilovası olur. Hepimiz potansiyel bir kanser hastası oluruz. Yarınını seven siz dostlar iyi ki varsınız. Biz bu mücadeleyi birlikte başaracağız.”

Hasan Karagöz’ün konuşmasının ardından panelistler söz alarak, Barselona sözleşmesi ve Saros Körfezi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

(Gündem SAROS)

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Barselona, Sözleşmesi, Gereği, Saros, Körfezi, Konuşuldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı