Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 18:26 Bu haber 99 kez okundu
 
CKD Keşan Şubesi Başkanı Av. Nilüfer Erk Oğuz; “Ülkenin sorunlarını kadınlar olmadan çözemezsiniz”
Keşan Güncel Haberi


CKD (Cumhuriyet Kadınları Derneği) Keşan Şubesi tarafından dün, 5 Aralık Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının Yıldönümü ve derneğin kuruluşunun 22.yıl dönümü nedeniyle, basın açıklaması düzenlendi.

Dernek binasında düzenlenen toplantı, saat 12.00 sıralarında başladı.

Basın toplantısına, Keşan Şubesi Başkanı Nilüfer Erk Oğuz ve dernek üyeleri katıldı. Basın açıklaması dernek üyeleri adına Keşan Şubesi Başkanı Nilüfer Erk Oğuz tarafından okundu.

“Kadınlarımız bir çok alanda yer alıyor”

CKD üyesi kadınların bir çok alanda yer aldığını belirten Erk Oğuz“Bu kutlu günde, ne mutlu ki bize dernek üyemiz olan 2 kız kardeşimiz belediye meclis üyesi, 1 kız kardeşimiz Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı, 1 kız kardeşimiz siyasi parti kadın kolları başkanı ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkan Yardımcısı, 2 kız kardeşimiz belediye meclis üyesi adayı, 1 kız kardeşimiz İl Genel Meclisi Adayı ve bir çok kız kardeşimiz çeşitli siyasi parti örgütlerinde farklı görevlerde ve yine birçok kız kardeşimiz çeşitli STK’ların yönetim kadrolarındadır.” dedi.

“Atatürk’ten sonra yerel ve genel parlamentolarda kadınların birdenbire yok olduğunu görüyoruz”

Türk kadının Avrupa’nın, dünyanın onlarca ülkesinden, onlarca yıl önce kazandığı seçme ve seçilme hakkının yıldönümü olan 5 Aralık tarihi, aynı zamanda Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin de kuruluş yıldönümü olduğunu belirten Nilüfer Erk Oğuz, şunları söyledi: “5 Aralık tarihi derneğimizin kuruluş günü olarak özellikle seçilmiştir. Aslında bir kadın devrimi olan, Türk Kadınını Cumhuriyetin öznesi yapan, Cumhuriyet Devrimlerinin en önemlisi Kadınların Siyasal Haklarının verildiği yasal düzenlemedir. 5 Aralık 1934 tarihinde, bu yasal düzenleme; ülkemizde demokrasi, eşitlik ve kadının insan hakları açısından çağ atlatan bir devrimdir. Tüm bunların bilinciyle, her yıl 5 Aralık tarihini, kuruluşumuzu ve siyasal haklarımızı kazanışımızı şevkle aynı zamanda buruk bir sevinçle kutluyoruz. Çünkü yasalardaki siyasal haklarımız 85 yıl geçmesine rağmen yaşama geçmedi. Seçmen olarak, bu hakkı kullanabiliyoruz, hiçbir engel yok. Hatta teşvik var. Siyasal partiler, iktidarlar kadınların sadece seçmen olarak, yasal haklarını kullanmalarından son derece hoşnutlar. Ancak, seçilme hakkını kullanma konusunda tam tersi bir tutum sergiliyorlar. Atatürk’ten sonra yerel ve genel parlamentolarda kadınların birdenbire yok olduğunu görüyoruz. Bunca yıl sonra meclislerimiz hala erkek egemen meclislerdir. Yerel parlamentolarda durum daha da kötüdür. Hiç kadın üyenin olmadığı meclislerimiz var. Kadınların siyasal haklarını bizden onlarca yıl sonra alan pek çok ülke bizi fersah fersah geçti. Kadın hakları özelliklede kadının siyasal hakları konusunda uluslararası tüm sözleşmelere taraf olmuş, imza atmış hatta anayasasına pozitif ayrımcılık ilkesini bile koymuş ama kadınlarına seçilme hakkını eşitlikçi bir biçimde yaşama geçirmemiş bizden başka bir ülke yoktur.”

“Yerel ve genel parlamentoların yarısı kadın olursa, sorunların çözüldüğünü görürüz”

Erk Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadının insan haklarının ve bu bağlamda siyasal haklarının yasalarda yer almasının yeterli olmadığını bunca yıllık deneyimden sonra gördük, anladık. Önemli olan bu hakların kullanılabilmesidir. Yani yaşama geçmesidir. İşte 85 yıl sonra geldiğimiz yer bir arpa boyu yol alamayışımızdır. Yaşadığımız gerçek; hala erkek meclisler, göstermelik oranda kadın temsilciler. Hala kadınların ve onların çocuklarının kaderini, geleceğini, erkek çoğunluklu meclisler belirliyor. Nüfusun yarısını oluşturan biz kadınlar, karar verici meclislerde ancak sembolik olarak yer alıyoruz. Siyasette kadınların kaderi erkeklerin iki dudağı arasındadır. Seçiciler ve liste yapıcılar hep erkek. Nadir sayıdaki kadın seçiciler de aslında erkek egemen siyasetin hizmetindedir. Listelere kendilerine söylenen erkekleri yazarlar. Ülkemizde cinsiyet ayrımcılığının en ağır biçimde yaşandığı alan siyasettir. Kadınların siyasal haklarının gaspı, tüm haklarının ihlaline, gaspına neden olmaktadır. Günümüzde kadınlar bırakın siyasal haklarını, birincil insan hakkı olan yaşam haklarının peşine düştüler. Kadın cinayetlerindeki artış bir kadın kırımı noktasına gelmiştir. Bu yakıcı sorunun çözümü kadının siyasal katılımındadır. Yerel ve genel parlamentoların yarısı kadın olursa bu sorunun derhal çözüldüğünü görürüz. Tüm erkek siyasetçilere, karar vericilere buradan sesleniyoruz ki, kadınların eşit siyasal katılımı olmadan demokrasi olmaz! Ülkenin yakıcı sorunlarını kadınlar olmadan çözemezsiniz, kadınların eşit siyasal katılımını sağlamadan biz demokratız diyemezsiniz, demokrasi sözünü ağzınıza bile alamazsınız. Kadınların siyasal haklarını kullanabilmeleri bir eşitlik mücadelesi değildir. Aslında bir demokrasi mücadelesidir. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar aynı oranda mecliste ve karar verici konumda olmalıdır.”

“Cinsiyet kotası yaşama geçirilmeli”

Konuşmasına, “Bütün yurttaşlarımıza sesleniyoruz: Kendinizin, gelecek nesillerimizin gerçek bir demokraside yaşamasını istiyorsak, kadınların siyasal katılımını sağlamak için mücadele edin.” diyerek, devam eden Nilüfer Erk Oğuz, şunları söyledi: “Bize destek olun. Tüm insan hakları mücadelesi aktivistleri,  tüm ‘demokratım’ diyenler lütfen özeleştiri yapın. İdealleri, ilkeleri doğrultusunda kadının eşit siyasal katılımı için ben ne yaptım sorusunu kendinize sorun. Sorun ve başınızı öne eğin! Kadınlardan özür dileyin. Hiçbir şey yapmadınız. Bundan böyle ne demokratım ne de insan hakları savunucusuyum diyemezsiniz. Bu unvanları hak etmiyorsunuz. Hak etmek için kadının siyasal haklarını yaşama geçirmek için mücadele edin. Kadınların seçilme hakkını kullanabilmelerinin önünde bir dizi engel vardır. Çözümü içinse de tek bir yol vardır, o da cinsiyet kotasını yaşama geçirmektir. Buradan tüm siyasi partilere sesleniyoruz: tabi ki, öncelikle Atatürk’ün kurduğu CHP’ye ve yaptırım gücünü elinde tutan iktidar partisi AKP’ye en kısa zamanda Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanununda gerekli değişiklikleri yaparak eşitlikçi cinsiyet kotası için yasal düzenleme yapın. Yaşama geçmesi için politika üretin. Biz kadınlar siyasette karar verici, yasa yapıcı oranlarda var olursak, kadın cinayetlerini de engelleriz. Sizlerin bir türlü düzeltemediği ekonomiyi de düzeltiriz. Ülkenin tüm yakıcı sorunlarını da çözeriz. Şunu hatırlatmak isteriz ki, dünyada yüzyıllardır süren kadın hakları mücadelesinde ilk talep edilen hak siyasal hak olmuştur. Bu konudaki ilk yazılı belge 1791 tarihli Fransız ‘Kadın Yurttaş Beyannamesinde’ yer alır. Fransız kadını ‘madem erkekler gibi giyotine gidiyorum, erkekler gibi benim de oy hakkım olmalı’ demiştir. Bu talebin bedelini giyotinde can vererek ödeyen Fransız Kadını siyasal haklarını bu beyannameden 154 yıl sonra ve Türk Kadınından da 11 yıl sonra kazanabildi. Dünyadaki ilk örgütlü Kadın Hakları Mücadelesini canları, kanları pahasına veren İngiltere deki Suprajet’ler de öncelikle oy hakkı talep ediyorlardı.”

“Kadının Siyasal Haklarının yaşama geçmesi için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz”

Erk Oğuz, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, Türk Kadınına Siyasal Haklarını veren ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Tunalı Hilmi Bey’e, Türk Kadınlar Birliği kurucu Başkanı Nezihe Muhittin hanımefendiye, Atatürk’ün eşi Latife hanımefendiye ve 1934 Meclisinde Kadınların siyasal haklarının verilmesi, için oy veren tüm milletvekillerimize sevgi saygı ve şükranlarımızı yineliyoruz. Ruhları şad olsun. Biz Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kuruluş amaçlarımızın başında gelen Kadının Siyasal Haklarının yaşama geçmesi için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm Cumhuriyet Devrimleri gibi bu devrimi de gerekirse canımız, kanımız pahasına koruyacağız, geliştireceğiz, yaşama geçireceğiz.”

Konuşmanın ardından basın toplantısı sona erdi.

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: CKD, Keşan, Şubesi, Başkanı, Av., Nilüfer, Erk, Oğuz;, “Ülkenin, sorunlarını, kadınlar, olmadan, çözemezsiniz”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı