Haber Detayı
28 Şubat 2020 - Cuma 15:43 Bu haber 45 kez okundu
 
Dünyanın en büyük yiyecek içecek fuarına Keşan'dan 2 firma katıldı
Keşan Güncel Haberi


Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek fuarı olan Gulfood 2020 Fuarı'na, Dubai İş Gezisi 2020 etkinliği ile katılım gösteren Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) heyeti, dün düzenledikleri basın toplantısı ile fuarların dünya pazarında yer almak açısından önemine vurgu yaptı.

Saat 15.40 sıralarında, Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıya; Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu Başkanı İsmailŞapçı, Genel Sekreter Erdem Başak, bazı Yönetim Kurulu üyeleri ile oda üyeleri katıldı.

Şapçı: "Pirincimizi uluslararası platformlara da tanıtacağız"

Toplantıda ilk olarak söz alan Şapçı, 18-22 Şubat 2020 tarihleri arasında, Keşan TSO'dan 18 kişilik heyet ile KOSGEB destekli olarak dünyanın en büyük yiyecek ve içecek fuarı olan Gulfood 2020 Fuarı'na katılım gösterdiklerini hatırlatarak, "Fuar ile birlikte Dubai'de firmaları ziyaret de ettik. Programımız kapsamında ilk olarak dünyanın en büyük gıda sektöründeki 'Gulfood Dubai 2020 Fuarı'nı' odamız üyelerimiz ile ziyaret ettik. Odamız üyesi olan ve bugün de aramızda olan Evren Un ve Kale Un firmalarımızın burada açtıkları stantlarını ziyaret ettik. Devamında ülkemizde faaliyet gösteren Dardanel, Mersin ürünleri ve Tur Un firmalarının stantlarını ziyaret ederek, ülkemizin gıda sektöründeki dış ticareti ve yöresel ürünlerimizin uluslararası piyasalardaki durumu hakkında istişareler gerçekleştirdik. Akabinde Amerika ve Avrupa Pirinç Üreticileri Federasyonları ile İpsala Pirincimiz hakkında bilgiler verdik. Şuan halen çalışmalarını sürdürdüğümüz İpsala Pirinci'nin AB tescili sürecini anlattık ve İpsala Pirinci'nin Avrupa’da ve Amerika’da da tüketilmesi için Odamız üyeleri, üreticilerimiz ve tüm kurumlar ile iş birliğinde çalışarak, pirincimizi uluslararası platformlara da tanıtacağız." dedi.

Urgan: "Ziyaret ettiğimiz 2 firmada ülkemiz ürünlerine karşı olumlu görüşlerini ilettiler"

Daha sonra söz alan UğurcanUrgan, program içerisinde Ortadoğu Gıda Piyasası'nda öncü firmalardan olan dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren dış ticaretçi Al Maya Group ve NRTC Group firmalarını ziyaret ettiklerinin altını çizerek, "Ziyaretlerimiz sırasında firmaların öncelikle üretim tesislerini görerek, bölgemizde de hangi yöntemlerle uygulanabileceği hakkında bilgiler aldık. Firmaların e-ticaret sistemleri, paketleme üniteleri, depolama sahaları ve satış, pazarlama yöntemleriyle ilgili olarak kullanılan teknolojilerini ve güncel sistemlerini yerinde inceledik. Ziyaret ettiğimiz 2 firmada ülkemiz ürünlerine karşı olumlu görüşlerini ilettiler. Biz de Keşan TSO olarak yöresel ürünlerimizi kendilerine gönderdik ve incelemeleri sonrasında yöresel ürünlerimizi Ortadoğu piyasasına ihracatını sağlayacağız." diye konuştu.

Ataklı: "Avrupa’ya gerçekleştirdiğimiz ihracatın yanı sıra Ortadoğu’da da Keşan’ımızı duyuracağız"

Toplantının devamında, SelçukAtaklı söz aldı. Fuar kapsamında gerçekleştirdikleri iş gezilerindeki resmi temaslar hakkında bilgiler veren Ataklı, "Dubai Ticaret Ataşeliği Hasan Önal ve Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç ile resmi temaslarımızı gerçekleştirdik. Odamız Üyelerimizin ticaretinin geliştirilmesi ve bölgesel ekonomisinin üretim, istihdam ve yatırım konularında kalkınması için Ticaret Ataşeliğimiz ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Toplantılarımızda Avrupa’ya açılan en yakın bölge olmamızın yanı sıra yerel ürünlerimizin Ortadoğu ve Asya piyasalarında da yer alması ve üyelerimizin ihracat ve ithalatının arttırılması için potansiyel gıda sektörü piyasa analizleri hakkında bilgiler aldık. Avrupa’ya gerçekleştirdiğimiz ihracatın yanı sıra Ortadoğu’da da Keşan’ımızı duyuracağız." şeklinde konuştu.

Yörük: "Osmancık bir marka olmuş"

Gulfood 2020 Fuarı'nda stant açan 2 Keşanlı firmadan biri olan Yörükoğulları Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yetkilisi ve Keşan TSO Meclis Üyesi EvrenYörük, sektörün en önemli fuarına yaklaşık 4 bin 500 firmanın katılım sağladığı bilgisini vererek, "Burada yaklaşık 100 bin ziyaretçi oluyor. 10 yıldır bu fuara katılım göstermeye çalışıyoruz. Sadece Körfez değil, tüm ülkelerden gelenler oluyor. Aslında bu fuar bir buluşma merkezi anlamı taşıyor. Ciddi alıcıların gelmesi nedeniyle fuar iyi geçti. Fuarda, Osmancık bir marka olmuş. Katılımcılardan bu konuda duyumlar aldık." diye konuştu.

Kale: "200'e yakın Türk firması da sırada bekliyor"

Gulfood 2020 Fuarı'nda stant açan bir diğer Keşanlı firma Kale Şirketler Grubu Dış Ticaret Müdürü Savaş Kale, 2010 yılından bu yana bu fuara katılım sağladıklarını bildirerek, şunları söyledi; "Dünyanın en prestijli 3 gıda fuarından birine katıldık. Önemli olan fuarda devamlılık. Fuara ikinci katılımınızda insanların dikkatini çekmeye başlıyorsunuz. Fuarda bölgemizden iş insanlarını görünce mutu olduk. İnşallah daha farklı firmalar, daha farklı ürünlerle firmamızı temsil eder. Fuara, yaklaşık 125 Türk firması katılırken, bu fuara katılmak için 200'e yakın Türk firması da sırada bekliyor."

Atlı: "Bu fuarda pirincimizi daha da tanıtabiliriz"

Keşan TSO Üyesi ArdaAtlı da, fuarın dünya pazarının merkezi olarak tanımlanabileceğini vurgulayarak, "Özellikle pirinçte bölgemizi son derece iyi şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum. Pirincimizle özellikle Arapları etkileyeceğimizi düşünüyorum. Biz de firma olarak fuara katılıp, bölgemiz pirincini dünyaya daha da tanıtmayı hedefliyoruz. Keşan TSO'nun düzenlediği sayesinde, zincir marketler ile görüşme fırsatımız oldu." dedi.

Keçici: "Gençlere destek vermenin önemini gördük"

Yine İş Gezisi'nde yer alan Keşan TSO Üyesi Mustafa Keçici, dünyanın en önemli gıda fuarlarının başında gelen Gulfood 2020 Fuarı'nda bölge firmalarını görmenin mutluluk verici olduğunu belirterek, "Yaptığımız gezilerde, son derece önemli firmalar ile görüşme fırsatı yakaladık. Bu görüşmelerde, birçok ticaret aklının yanı sıra, ticarette gençlere destek vermenin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu da görmüş olduk." ifadelerine yer verdi.

Debreli: "Kişi ve kurum olarak katılım sağladığımızdaki yaklaşım ile kurum olarak katılım sağlandığındaki yaklaşım farklı oluyor"

Fuara katılım gösteren heyette yer alan Keşan TSO Üyesi Gürsel Debreli, bu tür iş gezilerinin firmalara her zaman vizyon kazandırdığının altını çizerek şunları kaydetti; "Bu iş gezisinin Keşan TSO şemsiyesi altında olması ayrıca bir katkı sağladı. Kişi ve kurum olarak katılım sağladığımızdaki yaklaşım ile kurum olarak katılım sağlandığındaki yaklaşım farklı oluyor. Bu iş gezisinde, toplu ve özel tüketim pazarında, elektronik ortamdaki ticaretin ne kadar ileri seviyede olduğunu görmüş ve öğrenmiş olduk. Geziden döndüğüm gibi ben de firmamın bu konudaki girişimlerini hızlandırdım. Bu anlamda Keşan TSO meclis ve yönetimine teşekkür ederim."

Helvacıoğlu: "Fuarların, firmalara mutlaka yararı oluyor"

Keşan TSO Üyesi FaikHelvacıoğlu da, dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Gulfood 2020 Fuarı'nda stant açan bölge firmalarına teşekkür ederek, bu tür fuarlara yapılan iş gezilerinin, katılım gösteren firmalar açısından son derece önemli olduğunu ve mutlaka yarar sağladığının altını çizerek, Keşan TSO meclis ve yönetimine teşekkür etti.

Tunç: "Çalışmalarımız kapsamında İş Gezimizi destekli olarak gerçekleştirdik"

Toplantıda son olara konuşan KOSGEB Temsilcisi KadirCanTunç, şunları söyledi;"Ticaret Bakanlığımızın her yıl yayınlamış olduğu 'Milli Katılım Organizasyonu Fuarları' içerisinde yer alan Gulfood Dubai 2020 Fuarı'nı ve KOSGEB Yurt Dışı İş Gezisi Desteği kapsamında gerçekleştirdiğimiz firma ziyaretlerimiz, resmi iş toplantılarımız ve endüstri bölgesi inceleme çalışmalarımız kapsamında İş Gezimizi destekli olarak gerçekleştirdik. Ancak burada altını çizmek istediğim konu, bu desteklerden sadece gıda sektöründe toptan, perakende veya imalatçı olarak faaliyet gösteren odamız üyesi firmalarımız yararlanmıştır. Desteğin içeriği olarak da iş gezisi süresince yapılan konaklama, ulaşım, fuar girişleri, rehberlik ve tercümanlık giderlerinin %60’nı sadece KOSGEB desteği tarafından karşılanmaktadır, diğer tüm masraflar katılımcıların kendilerine aittir. Bunun yanı sıra gıda sektörü dışında faaliyet gösteren odamız üyesi firmalarımız tüm harcamaları kişisel olarak kendileri tarafından karşılanmıştır ve herhangi bir destek almamıştır." Toplantı, tüm katılımcıların, bu ve bu tür iş gezileri düzenleyerek gerek bölge firmalarına, gerekse bölge ürünlerinin dünya çapında adının duyurulmasına sağladığı katkı nedeniyle Keşan TSO meclisi ve yönetimine teşekkür etmesiyle sona erdi.

(gundemsaros.com)

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Dünyanın, en, büyük, yiyecek, içecek, fuarına, Keşan'dan, 2, firma, katıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
4
9
19
32
2
Trabzonspor
62
0
4
11
17
32
3
Sivasspor
57
0
7
9
16
32
4
Beşiktaş
56
0
10
5
17
32
5
Galatasaray
52
0
8
10
14
32
6
Alanyaspor
51
0
9
9
14
32
7
Fenerbahçe
50
0
10
8
14
32
8
Gaziantep FK
42
0
10
12
10
32
9
Antalyaspor
41
0
11
11
10
32
10
Kasımpaşa
39
0
15
6
11
32
11
Göztepe
39
0
13
9
10
32
12
Gençlerbirliği
36
0
14
9
9
32
13
Denizlispor
35
0
15
8
9
32
14
Konyaspor
33
0
13
12
7
32
15
Yeni Malatyaspor
32
0
16
8
8
32
16
Çaykur Rizespor
32
0
18
5
9
32
17
Kayserispor
32
0
16
8
8
32
18
MKE Ankaragücü
29
0
15
11
6
32
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı