Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 13:56 Bu haber 75 kez okundu
 
Helvacıoğlu; “Keşan Belediyesi’nin 25 milyon lira alacağı var”
Keşan Güncel Haberi


Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 1 Mayıs 2019 Çarşamba günü haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi.

Saat 14.00’te makam odasında gerçekleşen basın toplantısına Keşan Belediye Başkan Yardımcıları Nuran Uslu ile Yakup Balcı ve meclis üyeleri Sema Kılıç, Şafak Uslu ve Müslim Çekiç de katıldılar.

Helvacıoğlu, basın toplantısına 1 Mayıs’ı kutlayarak başladı ve konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı.

“Bu günün önemine binaen şunları söylemek istiyorum. Emeğinizi ve sizin ekmeğinizi veren tüm kurumlar ve başta belediye çalışanları olmak üzere, özveriyle emekle, sosyal ve ekonomik gelişmenin temel taşını oluşturan, büyük ve güçlü Türkiye’mizin mimarları olan tüm çalışanlarımızın başta belediye çalışanlarımız olmak üzere 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum. 1 Mayıs’ın önemini anlattıktan ve belirttikten sonra gündemimizdeki konulara geçmek istiyorum” dedi.

Helvacıoğlu’nun basın toplantısında ana başlıkları ile değindiği konular şöyle;

 GÖREVE GELELİ 20 GÜN OLDU  

Biz 10 Nisan’da görevi devraldık. O günden bugüne 20 günlük bir çalışma hayatımız oldu. 20 gündür aslında çok işlere imza attık. Dışarıdan kamuoyumuzun göremediği içsel yapıyı ciddi bir şekilde yeniden planladık, güncelledik, yeniledik. Bu konuda saha çalışmalarımız oldu. Başkan yardımcılarımız ve meclis üyelerimizle çalıştık. İki oturumlu bir meclis geride bıraktık. Yarın da (2 Mayıs) yeni bir meclis yaşayacağız. Onunla ilgili de yarın paylaşırız.

BELEDİYEMİZİN MÜLKLERİ

Belediyemizin mülkiyetinde bulunan ve kiralamaya konu edilen 664 adet taşınmaz olduğunu belirtmek istiyorum. Yani belediyemizin 664 adet taşınmazın var. Bununla ilgili yaptığımız araştırmada ve çalışmalarımızda 312 adetinin kira sürelerinin bittiğini belirtmek istiyorum. 664 adet taşınmazımızın 312 tanesinin kira sözleşmesi sona ermiş. Kira süreleri sona ermesine rağmen de içinde kiracılarımız devam ediyorlar. İş hayatlarını sürdürüyorlar. Ancak, kendilerinin de mevzuattan haberi yok, belediyemizde bilgi vermemiş. Bununla ilgili çalışmalarımızı hukuksal yönde sürdürdük. 37 işyerimiz ile ilgili tahliye kararı alınmış ve talep halinde de infaz işlemi gerçekleştirileceğini de belirtmek isterim. Yani 37 işyerimize tahliye kararı alındığını bilgilendirmek istiyorum. 352 adet kira sözleşmemiz de devam ediyor. Yani 664 adet taşınmazımızdan yarısının sözleşmesi bitmiş. Kimsenin haberi yok. Yarısının da kira sözleşmesi devam ediyor. Şimdi burası çok önemli taşınmazların 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu Kapsamında ihale edilen ve kira süreleri dolan kiracılarımız farkında değiller, belediyemizce de fark edilmemiş. İşgalci hükmünde olduğundan dolayı yasanın 75.maddesi uyarınca Kaymakamlık makamı marifetiyle tahliye edilecek. Sevgili hemşehrilerim, sevgili dükkan sahiplerimiz 312 tane dükkanımızın kira sözleşmesi bitmiş, ihale süreci bitmiş, 5 -6 sene kira ihale sürecinin bittiği kiracılarımız var. Bu kiracılarımız işgalci durumuna gelmiş. Şimdi bunların hukuksal yapıları inceleniyor. Bunlara yeniden sözleşme gerçekleştirmek üzere adımlarımız olsa da kanuna göre bunların çıkarılması söz konusu olacak ve yeniden ihale yapılacak. Çok zor bir süreç başlıyor. Bu ihtimalin sonunda bir bedel var diye düşünüyorum. Bu konuyu tamamen hukuka havele ediyoruz. Tamamen bakanlıklarımızla ve ilgili kurumlarımızla paylaşıyoruz. Başta Kaymakamlık ve savcılık olmak üzere ilgili kurumlarla paylaşıyoruz. Bu durumu da alacaklar ve borçlular yönünde de tamamen hukuksal sürecin başlayacağını da belirtmek istiyorum. Lütfen bütün kiracılarımız sözleşmelerinin devam ettiğini düşünen kiracılarımız bize gelsinler yeniden yapılandırma ya da yeniden görüşmeyi gerçekleştirsinler. Aksi takdirde sıkıntılı bir süreç yaşayacaklarını vurgulamak istiyorum.

2017’DEN SONRA İMAR BARIŞINA BAŞVURANLARA RUHSAT VERİLMEYECEK

Keşan merkez ve sahillerimizde 2017 yılı ve öncesinde yapılan  ruhsatsız yapılar var. Bu yapılarla ilgili 2017 yılı sonrası imar barışına başvurmuş olanların işyeri açma başvuruları belediyemizce kabul olmayacak. Bu başvurular ruhsat alabilecekleri anlamına gelmiyor. Keşan Belediyesi kanunen bu yapılara ruhsat veremeyecek. Bunun tek çözümü Edirne Çevre ve Şehircilik  İl Müdürlüğü’nden Yapı Kayıt onayı gelmedikçe ruhsat almaları mümkün olmayacak. Şunu ifade etmek istiyorum. Son imar barışında 2017’den sonra ne yapılırsa yapılsın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün rızası olmadıkça ruhsat almaya hiçbir işyeri kabul olmayacak. Bunu da belirtmek istiyorum. Çünkü Erikli de de Yayla da da Keşan içinde de bu anlamda apar topar 2017 yılı sonrasında ruhsat almak adına yapılan tüm başvurular iptal olacak. Bu belediyemizin bir kararı değil kanunen uygulanması gereken bir konudur.

SAHİLLERİMİZDE GEÇİCİ RUHSAT OLMAYACAK

Keşan Belediyesi’nin sahillerde kiracı vasfında olan sadece pazaryeri kiracılarımız var. Diğer yerlerde tüm alanlarda, pazaryeri, dükkan, sergi açan tüm işletmelerimiz o yıl sadece işgaliye parası verirler, stand açma parası verirler. Ama açılan o stand veya kullanılan yer her yıl bu esnafımızın değildir. Bu tür yerler har yıl yeniden yapılanacaktır, bu konuda da çalışmalarımız devam etmektedir. Hele bu yıl hiç birine ruhsat gibi bir çalışmamız olmayacak, çünkü kaymakamlık, savcılık, valilik ve vergi dairesinden uyarı aldık. Bunların hiç biri geçerli değil. Bugüne kadar geçici ruhsat verilmiş. Türkiye’nin hiçbir yerinde geçici ruhsat diye bir şey yok. Yani geçici ruhsat diye bir tanımlama yok. O yüzden sadece Pazaryeri bölgemize ruhsat veriliyor. Diğer yerler için standa açma ücreti alma adı altında bir çalışma gerçekleştireceğiz bunu yarınki meclis gündemimizde de görüşeceğiz. Erikli ve Yayla da işletme açacak olan, iş yapacak olan sokaklarda ve yollarda veya kamu alanlarında standa açacak olanlar belediyemiz ile irtibat kurmalı ve görüşmeli. Bu yıl çok ciddi kararlar var. Bu yılın kuralları geçmiş yıla göre daha farklı olacak. Kurallar çerçevesinde hareket edeceğimizin herkesin bilmesini istiyoruz.

KİRACILARIMIZIN ALACAĞI YAPI KAYIT BELGELERİ GEÇERSİZ OLACAK

İmar barışından dolayı Erikli ve Yayla’da kiracılarımızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak Yapı Kayıt Belgesi aldıklarını duyuyoruz. Hem kiracımız olan hem ben de bir Yapı Kayıt belgesi alayım diyen kiracılarımıza seslenmek istiyorum. Bunların hiç biri geçerli olmayacak. Çünkü Keşan Belediyesi Yapı ayıt Belgesi’ni almıştır. Kiracımızın Yapı Kayıt Belgesi alması halinde kanunen onunki geçersiz olacak. Bunu da kiracılarımıza söylemek istiyorum.

YAYLA DAKİ 47 KİRACIMIZI BELEDİYEYE BEKLİYORUZ.

Yayla Sahili’nde bulunan 47 dükkanımız var. Kiralaması  İhale ile yapılan bu 47 dükkanımızın 2016 yılında sözleşme süreleri bitmiştir. Yeniden ihaleye çıkma planlaması yapılacaktır. Oradaki 47 arkadaşımızı belediyemize gelmesini bekliyoruz. Kendilerini davet ediyoruz. Çünkü sözleşmeleri sona eren 47 dükkanımızın ihale şeklini de beraber konuşmamız gerektiğini söylemek istiyorum.

KEŞAN İÇİN BÜTÜN KURUMLARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ.

30 Nisan 2019 Salı günü Valimiz belediyemizi ziyaret etti. Kendisiyle bir çok özel konuları da paylaştık. Devlet belediyemizin arkasında Valiliğimiz belediyemizin arkasında, her türlü kararlar konusunda kendilerine bilgi vereceğiz. Savcılık, Kaymakamlık, Jandarma, Belediyemiz ve tüm kurumlar beraber çalışacağız. Kurallar çerçevesinde tüm vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği ve emniyeti konusunda birlikte çalışacağız. Bunları da kendilerine ilettik. Bölgemizin gelişmesi için bütün kurumlar el ele çalışacağız. Kendileri de bizlerin her zaman yanında olacaklarını belirttiler. Ben de sayın valimize ve tüm kurum yetkililerimize teşekkür ediyorum.

ANKARA KIZILCAHAMAM DA BİR ÇOK BAKANLA GÖRÜŞTÜM

Ankara da Kızılcahamam da geçtiğimiz hafta AK Partili Belediye Başkanlarının katıldığı toplantıya katıldım. Orada çalışmalarımızı sürdürdük. AK Partili Belediye Başkanlarının eğitimi vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize seslenişi vardı. Yine bütün bakanlıklarımızla görüşme fırsatımız oldu. Keşan’da yapmayı düşündüğümüz projeleri kendileri ile paylaştık. Önümüzdeki haftalar içinde Ankara’ya ziyaretlerimiz olacak. Her bakanlığımıza Keşan’daki projelerimizi hayata geçirmek üzere kendilerini ziyaret edeceğiz. Karayollarından, Huzurevine, Stad projemizden organize sanayi bölgemize kadar tüm projelerimizin takipçisi olacağız. Keşan Ankara’nın ilgisini çekmiş, her bakanım Keşan’ı takip ettiklerini ifade ettiler ve memnuniyet duyduklarını belirttiler. Ben de kendilerine şimdi sıra siz de sayın bakanlarım dedim. Bütün enerjilerini bizimle de paylaşacaklarını ifade ettiler. Kısa sürede olacak bir şey değil, bizim sihirli değneğimiz çalışmak. Ama projelerin yapımı gelişmesi zaman alacağı için hemşehrilerimden biraz müsaade itiyoruz. Bu çalışmaları yapmak, projelendirmek planlamaya koymak bunları 2020’nin programına aldırmak hepsi bir süreç. Ama şu heyecanı yaşıyorum, 5 yıl içinde Keşan’da önemli gelişmeler olacağından kimsenin kuşkusu olmasın. 5 yıl içinde Keşan’ın makus tarihi değişecek, hizmeti de fark edilecek.

AŞAĞI ZAFERİYE MAHALLESİ’NDEKİ YURT SIKINTI YARATIYORDU.

Keşan Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde bulunan ve yıkılma tehlikesi nedeniyle boşaltılan yurttan şikayetler alıyorduk, burada her türlü olumsuz işler olduğu, geceleri özellikle ciddi olumsuzluklar yaşandığı yurdun etrafını tuğlalarla örerek içine girişi engelledik ve mahalle halkının sesine kulak vererek şikayetlerini sonlandırdık.

ERİKLİ VE YAYLA SAHİLERİNDE KUM TEMİZLEME ŞEHİR İÇİNDE CADDE VE SOKAKLARIMIZDA TEMİZLEME ÇALIŞMALARI YAPTIK

Erikli ve Yayla Sahillerimizde kum temizleme çalışması gerçekleştirdik. Yine şehir içimizde temizlik kampanyasın başladık. Şehir içinde belli önemli, sokak ve caddelerimizde çalışmalar yaparak temizledik. İtfaiye ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’müz bu çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımız devam edecek.

TEKEL MEYDANINDAKİ ATATÜRK HEYKELİMİZİN VE ÇEVRESİNİN BAKIMINI YAPTIK

Tekel Meydanımızda bulunan Atatürk Anıtı’nın ve çevresinin bakımını gerçekleştirdik.

BİRİM AMİRLERİMİZLE HER HAFTA BAŞI BİR                                    ARAYA GELİYORUZ.

Her Pazartesi günleri birim amirlerimizle bir araya gelerek yapılan çalışmaları ve yapılacak çalışmaları gözden geçiriyoruz. Kendileri ile görüş alış verişinde bulunuyoruz.

YENİ BİRİMLER AÇACAĞIZ

Belediyemiz içinde yeni yapılanmaya gidiyoruz, yeni birimler açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eski birimleri güncellemek için çalışmalarımız sürüyor. Yarın ki meclis toplantımızda bunu görüşeceğiz.

MUAMMER AKSOY CADDESİ

Asfalt konusunda, yollarımız konusunda ilerleme kaydettik. Anafartalar İlköğretim Okulu’nun oradan Muammer Aksoy Caddesi ve Otogara kadar kaldırımlı gidiş gelişli bir beton yol çalışmamız var. Şu an orayı ihale aşamasına getiriyoruz.

ASFALT ŞANTİYESİ

Asfalt şantiyemizi çalıştırmak üzere gerekli malzemeleri aldık. Yollarımızda da kışa kadar gerekli asfalt çalışmasını fark edilebilir bir şekilde gerçekleştireceğiz. Tugaydan Anafartalar Caddesi’ndeki kaldırımları yenilemek için bir çalışma başlattık.

TRAFİĞİ DÜZENLEMEYE ÇALIŞIYORUZ.

Trafik konusunda dün 6-7 saat burada çalışma yaptık. Şoförler Odası , Emniyet Müdürlüğü Trafik görevlileri ve belediyemiz çalışanları ve minibüsçülerimizle Keşan’ın şehiriçi trafiği derlenir toparlanır bununla ilgili çalıştık. 10 gün içinde trafik polisimiz ve zabıtalarımız bu çalışmaları hayata geçirmek için çalışmaya başlayacak. Yakında trafiğin rahatladığını hissedeceğiz.

SABAH 5’TEN GECE 12’YE KADAR ÇALIŞIYORUZ

İnanın sevgili hemşehrilerim biz çalışmaya devam ediyoruz. Yarın da meclisimizle ikinci sınavımızı vereceğiz. Çok şükür 25 kişilik meclisimizle de uyumlu çalışmaya başladık. Encümenlerimizi yapıyoruz. 4 partimizin üyeleri encümenlerde ve diğer kurullarda da görevlerini yapıyorlar. Onlarla da uyumlu olarak çalışıyoruz. Hiçbir problemimiz yok. Herkese teşekkür ediyorum. Herşeyin Keşan için olduğunu belirttik ve kolları sıvadık, ekibimizle beraber artık Keşan Belediyesi’nin hizmet etme zamanı geldiğinin farkındayız. Sabah 5 ‘ten gece 12’ye kadar çalışıyoruz. Gecemizle gündüzümüzle bu işi yapıyoruz. Çünkü yeni bir dönem yeni bir yapılanma başlıyor. Yeni bir güncelleme var, bunlarla ilgili hizmet yapısını değiştiriyoruz. Personelimiz konusunda tasarruflarımız oluyor. Yasal olarak  Personel giderleri bütçenin % 40’ını aşamaz.

KEŞAN BELEDİYESİ’NİN 25 MİLYON ALACAĞI VAR.

Borç ve tahsilat konusunda hızlandık. Keşan Belediyesi olarak su, kira, emlak alacakları, reklam vergisi borcu olarak 25 Milyona yakın alacağımız var. Bu alacak ciddi bir rakam. Bu konuda da verenle vermeyeni ayıracağız sevgili hemşehrilerim. Hizmet almak istiyorsak bu belediyenin yaşamasını istiyorsak, bu belediye kesinlikle bir yardımlaşma derneği değil, sosyal yardım kurumu değil. Sosyal belediyeciliği yapacağız ama vakti olan da olmayan da borçlarını ödememiş hukuksal işlemleri başlattık. Bu konuda tavizimiz yok. Ben özellikle meclisimle de paylaştım, başkan olarak kararlı cesaretli halkımın karşısında duracağım. Ödemeyenle ödeyeni ayırt edeceğiz. Ödemeyenin niyetini öğrenmemiz lazım ödemeyen ödemiyor mu ödeyemiyor mu? Bunu ayırt edeceğiz. Ödeyemiyorsa onun çözümünü buluruz. Ama ödemiyorsa bunun da çaresine bakarız. Onun adamı bunun adamı diye bir şey yok, kararlıyız. 25 Milyon lira alacak var. Ciddi bir şekilde yapılanmaya gidiyoruz. Lütfen herkes bu kaynakların vatandaşımıza döneceğini bilsin 1 kuruşuna kadar hesabını veririz. Halkımıza da bunun hesabını vereceğiz. Buradan herkese sesleniyorum. Belediyede ne oluyor, kaça oluyor. Ne zaman alınmış kaça alınmış, nereden alınmış bizim dönemimizi lütfen sorgulasın. Bunların hepsinin hesabını veririz. Bu hesaplarla ilgili de belli dönemlerde vatandaşımıza hesabını vereceğiz. 1-1.5 ayda sistemi oturtma süremiz olacaktır. Ondan sonra da çalışmalarımız hızla başlayacak ve devam edecektir.

RAMAZAN ÇADIRI KURACAĞIZ

Ramazan ayı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda 1 ay boyunca Ramazan Çadırı kuracağız. Kaymakamlık, Belediye ve sponsorlar tarafından her akşam 500-750 kişi arasında iftar yemeği verilecek. 6 Mayıs Pazartesi gününden itibaren çadırımız kurulacak. Son 15 günde İftardan sonra da Ramazan Eğlenceleri ve Çocuk Eğlenceleri gerçekleştirilecek.  Bu vesile ile de tüm vatandaşlarımızın Mübarek Ramazan Ayını kutluyorum.

DALLIK ŞENLİKLERİNE  DAVET

5 Mayıs 2019 Pazar günü de Dallık Şenliklerimize tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bu geleneksel bir etkinlik olduğu için bunu yapmak zorunda kaldık.

Dallık etkinlikleri ile ilgili çalışmalarımızı tamamlıyoruz. 08.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek Dallık’ta tüm halkımıza iyi eğlenceler diliyorum.

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Helvacıoğlu;, “Keşan, Belediyesi’nin, 25, milyon, lira, alacağı, var”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı