Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:53 Bu haber 203 kez okundu
 
Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nda Keşan’ın trafiği konuşuldu
Keşan Güncel Haberi


* EDS ile hız koridoru oluşturacaklarını kaydeden Helvacıoğlu, Parkomat sözleşme süresi bittikten sonra yeni bir parkomat uygulamasını düşünmediklerini belirterek, “Kaldırımları genişleteceğiz ve otoparkları geliştireceğiz.” dedi.

 

4-10 Mayıs 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, dün gerçekleştirilirken, programlar ile başlarken, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası)’nda gerçekleştirilen programda konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, parkomat uygulamasının sözleşme süresi bittikten sonra yeni bir parkomat uygulamasını düşünmediklerini söyledi.

Saat 11.00 sıralarında, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Konferans Salonu’nda başlayan programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, bazı daire amirleri, siyasi partiler ile STK’ların temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Trafik Denetleme Büro Amirliği’nde görevli polis memuru İlyas Canki‘nin sunuculuğunu yaptığı program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

Daldaban: “Her 2 saatte 1 vatandaşımız kaza yerinde yaşamını yitiriyor”

Programın açılış konuşmasını, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Kıdemli Üstçavuş Mesut Daldabanyaptı. Ulaşım ihtiyacının, tüm toplumların ekonomik, sosyal, kültürel ve politik yapılarında vazgeçilmez bir faktör haline geldiğini dile getiren Daldaban, “Özellikle, karayolu ulaşımında ülkemizde görülen yoğunluk, trafik kazalarını da beraberinde getirmiştir. Yapılan tespitlere göre, herhangi bir kaza sonucu yaşamını yitirenlerin yüzde 40’ı motorlu araç kazalarına bağlı olarak yaşamlarını kaybetmektedirler. Trafik kazaları, ülkemizde artık sorun boyutlarını çoktan aşmış, adeta bir facia durumuna gelmiştir. Alınan tüm tedbirlere rağmen, trafiği olağan bir sorun boyutuna indirgenememiştir. Ülkemizde son 10 yılda 5 milyon 945 bin 840 trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 47 bin 27 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Bu sayı neredeyse bir şehrin nüfusu kadardır. Ülkemizde her yıl 450 bin civarında trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalarda yaralanan ya da sakat kalan kişi sayısı 125 bin’dir. Her saat ortalama 50 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 14 kişi yaralanıyor. Yine her 2 saatte 1 vatandaşımız kaza yerinde yaşamını yitiriyor.” dedi.

“Kaza nedenlerini ortaya koyan istatistiki veriler incelendiğinde, insan unsurunun önemini, onun tutum ve davranışını değiştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır”

Trafik güvenliğinin sağlanmasında, tek sorumlu olarak “Devleti” gören anlayışa sahip olanlara, otoyollar gibi yüksek kaliteli ve güvenlik önlemlerinin AB standartlarında alındığını ifade eden Mesut Daldaban, “Kaza nedenlerini ortaya koyan istatistiki veriler incelendiğinde, insan unsurunun önemini, onun tutum ve davranışını değiştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.” diye konuştu.

Helvacıoğlu: “İzzetiye, Yenimuhacir, Paşayiğit ve Beyendik kavşaklarına hız koridorları oluşturacağız.”

Daldaban‘ın ardından, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu söz aldı. Belediye olarak trafikte yapacakları düzenlemeler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Helvacıoğlu, “İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün verilerine göre Keşan’da yaklaşık 40 bine yakın araç var. Bunların 5 bini gün içerisinde seyir halinde. Bu yoğun araç trafiğine ek olarak da cadde ve sokaklarımızın oldukça dar olması, alternatif yolların da elverişsiz olması, büyük bir sorun teşkil ediyor. Keşan’da yaşayan vatandaşlarımızın ulaşım konusunda sorun yaşamasında önüne geçmek, güvenli araç ve yaya akışını sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile beraber ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bu sıkışıklığı ortadan kaldırmak zorundayız. Alternatif yollar bulmak zorundayız. EDS çalışmamız var. Türkiye’de ilk defa uygulanılacak. Geçtiğimiz hafta meclisimizden de geçti. EDS, hız koridoru kuracağız. Biz de İzzetiye, Yenimuhacir, Paşayiğit ve Beyendik kavşaklarına hız koridorları oluşturacağız. Bu uygulama, ilk defa bir ilçe bazında uygulanacak. Otobanda uygulanıyor. Bu, güvenliğimize müthiş derecede fayda sağlayacak. Kaza sayımızı azaltacak. Dört taraftan şehrimize giren misafirler yavaşlayacakları için ticarete de faydası olacak. Ayrıca, 15 sn’lik görüntü alacağız. Dolayısıyla, kamera güvenliğimiz olacak.” dedi.

“Maalesef cezalar artabilir”

Sözlerinin son bölümünde, parkomat uygulaması ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Parkomat uygulamasının sözleşme süresi bittikten sonra yeni bir parkomat uygulamasına gerek olmadığını düşünüyoruz. Otoparkları geliştireceğiz. Kaldırımlar genişleyecek. Keşan’ı nefes aldırmamız lazım. Kurallar olacak, maalesef cezalar artabilir, kurallar uygulanabilir. Biz Keşan Belediyesi olarak Keşan’ın huzuru ve güvenliği için bu trafik kurallarına şehir içi planlamasına hazırız. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Emniyetimiz, Kaymakamlığımız, Jandarmamız, Valiliğimiz ile Savcılığımız ile yola çıktık. Bu yolda da kararlıyız. Trafikten diğer konulara kadar ciddi bir şekilde Keşan’ın disiplinli, şeffaf, hızlı, güvenli, huzurlu bir ilerlemeye ihtiyacı var. Buna da trafik ile başlıyoruz. Modern kavşak çalışmaları, yolların asfaltlanması, engelli vatandaşlarımızın rahat erişimi uygun geniş kaldırımlar, yaya trafiğinin iyileştirilmesi çalışmalarımıza belki hemen olmayacak ama iyileştirerek fark ederek göreceksiniz.”

Dereceye giren öğrencilere ve en iyi şoförlere ödül verildi

Helvacıoğlu’nun yaptığı konuşmanın ardından, ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci gelen Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu öğrencisi Mercan Mina Berber eserini okudu. Ortaokullar arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Yekta Baydar Ortaokulu öğrencisi Ekin Ersüren‘in kompozisyonunu okumasıyla devam eden programda, okullarda düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarından dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Buna göre; okul öncesi öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında 1. olan Sevgi Anaokulu öğrencisi Ahsen Ermiş, 2. olan Merkez Anaokulu öğrencisi İnci Fener, 3. olan Sevgi Anaokulu öğrencisi Eflin Ece Yılmaz‘a Nuri Özder, ilkokullar arasında düzenlenen resim yarışmasında 1. olan Raşit Efendi İlkokulu öğrencisi Derin lal Bozkurt, 2. olan Anafartalar İlkokulu öğrencisi İrem Dinç, 3. olan Ali Kale ve Kardeşleri İlkokulu öğrencisi Medine Nur Uluca’ya MustafaHelvacıoğlu, ortaokullar arasında düzenlenen şiir yarışmasında 1. olan Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu öğrencisi Mercan Mina Berber, 2. olan Ali Kale ve Kardeşleri Ortaokulu öğrencisi Medine Bitikli, 3. olan Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencisi Erdem Yeşil’Ahmet Barış Ulucanlı, komposizyon yarışmasında 1. olan Yekta Baydar Ortaokulu öğrencisi Ekin Ersüren, 2. olan Paşayiğit Ortaokulu öğrencisi Elif Kurt, 3. olan Orhaniye Ortaokulu öğrencisi Nesrin öz’e Mehmet Tekin tarafından ödülleri takdim edildi. Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından, şimdiye kadar trafik kazasına karışmadığı ve kural ihlali yapmadığı, halk ile iyi diyalog kurduğu tespit edilen minibüs sürücüsü Mehmet Meriç, servis aracı sürücüsü Eralp Kantör ve ticari kamyon sürücüsü Özcan Savcu’ya, ödülleri, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Mustafa Kafalı tarafından verildi. Ödül takdimi aralarında, öğrencilere, trafikte farkındalık kazandırmaları adına trafik kazalarının içerdiği videolar izletildi.

Öğrenciler kurtarma çalışmasını ve trafik araçlarını merakla izledi

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri, kortej yürüyüşü ile sürdü. Saat 14.00 sıralarında, Keşan Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerinde taşıdıkları ve trafik güveliğine dikkat çeken pankart ile dövizlerle, polis ve jandarma araçları ile Keşan Belediye Bandosu eşliğinde, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Burada; temsili olarak bir trafik kazasına müdahalede bulunuldu. Temsili yaralamalı kazada, olay yerine gelen trafik polisi ve jandarma ekipleri, çevre güvenliği alırken, kaza kırım ekibi araçta sıkışanları dışarı çıkarttı ve sağlık görevlilerin müdahalesiyle ambulansa aldı. Buradaki program; öğrencilere, jandarma, polis, itfaiye ve ambulans araçlarının özelliklerinin tanıtılmasıyla sona erdi. Öte yandan, temsili trafik kazasındaki yaralı kurtarma çalışmasını, öğrenciler kadar çevredeki vatandaşlar da büyük ilgi ile takip etti.

Haber / FOTO: İlker GÜREL-Gündem Saros

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Karayolu, Trafik, Güvenliği, Haftası’nda, Keşan’ın, trafiği, konuşuldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı