Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 16:12 Bu haber 59 kez okundu
 
Keşan Belediyesi ve Keşan'daki STK'lar corona virüsü ile ilgili "Panik yok" çağrısında bulundu
Keşan Güncel Haberi


 

Corona virüsüne karşı Keşan'da alınan tedbirler ile ilgili Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Keşan'daki STK'ların başkanları, dün düzenledikleri toplantıda yaptıkları açıklama ile "Panik yok" çağrısında bulunurken, belediye ve STK'ların aldıkları önlemler hakkında bilgi de verildi.

Saat 14.00 sıralarında, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Toplantı Salonu'nda başlayan toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf ve Sanatkarları Odası İbrahim Aldanmaz, Keşan Dülgerler İnşaat Sanatkarları ve Elektrik Tesisatçıları Esnaf ve sanatkarları Odası Başkanı Bülent Gezer, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Salih Özkan, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Hüseyin Erkan, Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman katıldı.

Helvacıoğlu: "Yıllarca ne mücadeleler verdik, ne hastalıklar atlattık"

Toplantıda konuşan Helvacıoğlu, Keşan esnafının corona virüsü krizine karşı hazırlıklı olduğunun altını çizerek, "Halkın yanında ve bilinçli bir şekilde hizmet etmek için her türlü tedbiri aldı ve almaya devam ediyor. Panik yok; tedbirliyiz, hiç telaşımız yok, sizin de olmasın. Bu işin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Yıllarca ne mücadeleler verdik, ne hastalıklar atlattık. Belediyemize gelince de gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Belediyemiz ilk günden bu yana önlemlerini aldı, mücadele koordinasyon ekibimiz hazır. Proje temaslarımızı ve etkinliklerimizi ileri tarihlere erteledik. Çeşitli birimlerden yaklaşık 80 kişilik acil temizlik ekibi kurduk, görevlendirmelerini yaptık. İç ve dış alan olmak üzere, bu çalışmaları iki yönden devam ettiriyoruz. Örnek tedbir uygulamamız devrede. Camiler parklar toplu taşıma gibi mekanlarımız temizleniyor ve ilaçlanıyor. Olması gereken çöp servislerimizin sıklığını artırdık. Zabıta uyumuyor, çevre koruma birimi uyumuyor. Anons ve sosyal medya sık sık devrede. Keşan’da gereken yapılıyor. Bina giriş çıkışları temizleniyor. Termal izleme kameramızla belediyemize giren vatandaşımızın ateşini ölçüyoruz. Gerekli her yerin ilaçlamasının yapıldığına emin olabilirsiniz. Bilgilendirmelerimiz de devam ediyor. Keşan belediyesi olarak tedbirlerimizi var gücümüzle alıyoruz. Apartman yöneticilerimize de bina girişlerinin hijyenik tutulması konusunda uyarıda bulunmak istiyorum. Panik yok. Toplantı adabımız bile değişti. Herkes bir metre ara ile dursun. Birbirimize çok yaklaşmayalım. Marketler açık, çay ocakları açık ama lütfen oyalanmayalım, alalım ve gidelim. İşin sonunda bu işin üstesinden geleceğiz. Güçlü bir tedbir var." dedi.

Çakmak: "Esnafımız da hazırlıklı

Daha sonra söz alan Çakmak, esnafların virüse karşı gerekli tedbirleri aldığını ve hazırlıklı olduklarını vurgulayarak, "Esnafımız da hazırlıklı. Herkes özen gösteriyor. Odamız olarak, dünden beri dört defa esnafımızı bilgilendirdik. Bakanlığımızın genelgesine göre, bakkallarımız, fırınlarımız, içkisiz lokantalarımız, çay ocaklarımız umuma açık. Eldivenlerini taksınlar, maskelerini taksınlar, işletmelerini dezenfekte etsinler ve bir metre kuralına uysunlar. Esnaflarımız içeriye giren müşterine kolonya ikram etsinler. Esnafımız temizliğine özen gösteriyor. Bu krizi en iyi şekilde yöneteceğiz. Çay ocaklarında, oturma olmadan çay servisleri yapılıyor. Lütfen kurallara dikkat edelim." diye konuştu.

Demirkan: "Biz hazır ve temiziz"

Toplantıda konuşan Gezer, corona virüsüne karşı mücadele kapsamında inşaat sektöründe herhangi bir kısıtlama ya da sorun yaşanmadığını belirtirken, tüm vatandaşları kişisel temizlik uyarılarına uymaları gerektiğini söyledi. Mahmut Demirkan ise paniğe gerek olmadığının altını çizerek, "Taşıma sektörü deyince tüm ticari araçlar işin içine giriyor. Keşan halkını da köylerimizi de taşıyoruz. Belediyemiz gerekli temizlik çalışmalarını her aracımızda sağlıyor. Her servis başlangıcında temizlik yapılıyor. Biz hazır ve temiziz. Yolcularımız mümkün olduğu kadar eldiven kullansın. Koltuk mesafelerimiz yakın, dikkatli olsunlar. 60 yaş grubu mümkün olduğu sürece toplu taşıma kullanmasın hatta evden çıkmasın. Taksi kullanmakta da bir sıkıntı yok. Taksilerimizin hepsi hizmetinize hazır." şeklinde konuştu.

Özkan: "Halkımız berber ve kuaförlerimizi rahatlıkla kullanabilir"

Demirkan'ın ardından söz alan Özkan, şunları söyledi; "Şu an için meslek grubumuzun faaliyetleri devam ediyor. Halkımız berber ve kuaförlerimizi rahatlıkla kullanabilir. Üyelerimiz de zaten temizlik açısından iyiydi ve bu süreçte daha da hijyenikler. Havlu gibi malzemeleri kullanırken en az altmış derecede yıkasınlar. Keşan halkı gönül rahatlığı ile berber ve kuaförlerimize gidebilirler. İlaçlamalarımız da yapılıyor. Belediyemiz de yaşlılarımız için yeni uygulamalar geliştirecek ve evden çıkmamaları için eve hizmet götürecek. Kısa zamanda bu planlanabilir."

Aldanmaz: "Herkes gönül rahatlığı ile pazarlarına çıksın"

Aldanmaz ise herkesin gönül rahatlığı ile pazarlara çıkabileceğini vurgulayarak, "Herkes gönül rahatlığı ile pazarlarına çıksın. Trakya'nın yüzde 60'ı bölgemizdeki üretilen sebze-meyveden besleniyor. En taze yiyecekler bizde satılır. Hijyenimiz sadece bugünlerde değil, her gün önemlidir. Üyelerimiz tedbirlidir. Herkesin içi rahat olsun. Ambalaj ve hijyenimiz tamdır. Pazarlarımız açıktır." dedi.

Kocaman: "Pazarın kapatılması şuan içi söz konusu değil"

Pazarın kapatılması gibi bir durumun şuan için söz konusu olmadığını bildiren Kocaman"Üyelerimizden de isteklerimiz, işyerlerini dezenfekte etsinler, müşterilerine hijyenik şartta hizmet versinler. Zaten yapıyorlar. Herhangi bir bilgi bizlere ulaşırsa, üyelerimize bilgi vereceğiz. Para alışverişlerinde eldiven kullanılması ve bir metre mesafesine uyulması önemlidir." ifadelerine yer verdi.

Şen: "Temizliğe dikkat etmeleri gerekiyor"

Toplantının devamında söz alan Şen şunları kaydetti; "Çiftçiler bireysel olarak çalışıyor. Bu yüzden sadece köylerimizde yaşayan insanlardan ricamız vardır; temizliğe dikkat etmeleri gerekiyor. Dikkatli oldukları sürece virüsten etkileneceklerini sanmıyorum. Odamızda da gerekli hijyen tedbirleri alındı. Keşan’ımız dimdik ayakta, kimse korkmasın. İnsanlar virüsün bulaşmasının temasla ilgili olduğunu bilsin ve önlem alsın. Bu bakteri değil, virüs, lütfen dikkat."

Erkan: "Üstesinden geleceğimizi biliyoruz"

KKSS (Keşan Küçük Sanayi Sitemsi)'nde temizliğin her zaman önemli olduğunu dile getiren Erkan, "Belediyemiz de gerekli tedbirleri almamıza yardımcı olacak. Teşekkür ederiz. Bizim esnafımız soğukkanlıdır. Bilinçli ve cesaretli bir esnafımız vardır. Üstesinden geleceğimizi biliyoruz. Herkes rahat olsun. Tedbirlerimiz alındı. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız.” diye konuştu.

Kaymaz: "Ne olur herkes durumun ciddiyetinin farkına varsın ve önemsesin"

Çok alışık olunmadık bir durum ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Kaymaz da şu ifadeleri kullandı; "Ne olur herkes durumun ciddiyetinin farkına varsın ve önemsesin. Küçümsemeyin. 'Bize bir şey olmaz’ demeyin. Alınan tedbirleri bir engel olarak değil de bir güzellik olarak görün. Devletimiz en iyisini düşündü. Gerek zabıtamız gerek güvenlik görevlilerimizin işlerini kolaylaştıralım. Bu sıkıntıyı aşacağız. İyi günler hepimizi bekliyor. Tüm iş insanlarına, bakanlıklarımızın açıklamış olduğu, yarınlar ile ilgili sosyal güvenlik primleri ve krediler ile ilgili tedbirleri takip etmelerini öneriyorum. Rahat ve sakin olun. Üstesinden geleceğiz."

Şapçı: "Ülkemizde panik yok, tedbir var"

Toplantının son bölümünde söz alan Şapçı, panik yapmadan alınan tedbirlere uyulması gerektiğini vurgulayarak, "Ülkemizde panik yok, tedbir var. Aldığımız tedbirleri uygulamamız lazım. Ticaret Odası olarak Ticaret Bakanlığımız ile aldığımız tedbirler ile tüm toplantılarımız iptal edildi. Yönetim kurulu toplantılarımız devam ediyor. STK’larda genel kurul ve eğitimler dahil her şey iptal edildi. Geçtiğimiz hafta odamızın tamamını dezenfekte ettik, etmeye de devam ediyoruz. Odamızda çalışma arkadaşlarımız ile vardiyalı çalışma sistemine geçtik. Arkadaşlarımızın yarısı iki gün diğer yarısı da iki gün olarak çalışıyor. Mümkün olduğu şekilde kalabalıklara katılmıyorlar, bu sayede odaya güvenle gelip hijyenik bir şekilde hizmetinizi alabilirsiniz. Vatandaşlarımız, resmi açıklamalar dışında hiçbir açıklamaya itibar etmesin. 16 Mart tarihinde, 10.00 ve 24.00 itibari ile bütün illerde umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, sinema, gösteri merkezi, tiyatro salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta-cafeler, gazino, birahane, taverna, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu-cafeleri, internet salonu-cafeleri, her türlü oyun salonları, üstü kapalı çocuk oyun alanları, AVM’ler, lokantalar dahil olmak üzere, çay bahçesi, dernek lokalleri, luna park, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri durdurulmuş oldu. Yeni açıklamalar geldikçe iletişim kanallarından mesaj yoluyla bilgilendirmeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımız resmi açıklamalar dışında hiçbir açıklamaya lütfen itibar etmesin. Vatandaşlarımıza daha fazla korku yaratılıyor. Resmi açıklamalara göre hareket edelim." şeklinde konuştu.

"Kişisel hijyenlerimize özen gösterirsek, kalabalık ortamlarda az bulunursak, ilişkilerimizi sosyal mesafelendirme denilen kurallara göre yaparsak daha hızlı atlatacağız.

Yurtdışına çıkma planları yapan vatandaşların, bu planlarını ertelemeleri, hatta iptal etmeleri, mümkün değilse de 14 gün kuralına uymaları gerektiğini ifade eden İsmail Şapçı, sözlerini şöyle tamamladı; "Kapanan işyerlerimizde de birçok üyemiz var, bunun için çatı örgütümüz TOBB, bizden görüş istedi. Üyelerimize ne yapabilirizi sorduk. Beş ana başlıkta TOBB’ta ve bakanlıklarda görüşülmek üzere isteklerimizi bildirdik. Kapalı olan yerlerde personel maaş ve sigorta primleri var,  bunların belli bir süre ertelenmesine ve ilk altı aya kadar kredi destekleri verilmesini önerdik. Vergi ödemelerinin ötelenmesine ve üyelerimizin düzgün bir şekilde, ekonomiden mağdur olmayacak şekilde yapılandırılmasını önerdik. Kredi taksitlerinin dondurulması, başlayacak aydan itibaren toplu olarak değil, düzenli olarak ödenmesi gerektiğini bildirdik. Elektrik, doğalgaz, su aboneliklerinin, çalışmayan işyerleri için askıya alınmasını, çalıştıktan sonra tekrar bölünerek devam etmesini ilettik. En önemlisi bölgemize ihracatı özendirmeye çalışıyoruz. İhracat yapan firmalar için de Eximbank’ın faizsiz destek kredilerinin tüm ülkede geçerli olmasını dile getirdik. Yurtdışına çıkacak vatandaşların seyahatlerini mümkünse ertelemelerini veya iptal etmelerini, mümkün değilse de 14 gün kuralına uymaları gerektiğini dile getiriyoruz. Birçok sektör etkilendi. Virüsten korunmamız yine bizim elimizde. Kişisel hijyenlerimize özen gösterirsek, kalabalık ortamlarda az bulunursak, ilişkilerimizi sosyal mesafelendirme denilen kurallara göre yaparsak daha hızlı atlatacağız. Herkese, Allahın yardımcı olmasını diliyoruz. Zor bir süreçteyiz. Birlik ve beraber olursak, kurallara riayet edersek aşacağımıza inanıyorum." Yeniden söz alan Kaymaz da, üyelerin ve diğer vatandaşların karşılaşacağı sorunları TOBB’a ilettiklerini kaydetti.

(gundemsaros.com)

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Keşan, Belediyesi, ve, Keşan'daki, STK'lar, corona, virüsü, ile, ilgili, "Panik, yok", çağrısında, bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı