Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 17:43 Bu haber 156 kez okundu
 
"KOLTUK BENİM DEĞİL! HALKIMIZIN.. HALKIN ELİYLE YÖNETMEK İÇİN GEREĞİNİ YAPIYORUZ"
Keşan Güncel Haberi


BAŞKAN HELVACIOĞLU HAFTALIK BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU:

"KOLTUK BENİM DEĞİL, HALKIMIZIN, HALKIN ELİYLE YÖNETMEK İÇİN GEREĞİNİ YAPIYORUZ"

 Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 14 Mayıs 2019 Salı günü haftalık basın toplantısını gerçekleştirerek gündeme dair açıklamalarda bulundu ve yapılan belediye çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

 Saat 14.00’te başlayan ve Başkanlık Makamı’ndagerçekleşen basın toplantısına; Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı da katıldı.

GIDA OSB’DE ÇED TOPLANTISI YAPILACAK

17 Mayıs 2019’da Edirne Valisi Ekrem Canalp’in katılımıyla Paşayiğit Mahallesi’nde Gıda OSB ile ilgili ÇED raporu toplantısı gerçekleştirileceği bilgisini vererek toplantıya başlayan Başkan Helvacıoğlu, “Toplantıda basınımızla beraber Keşan Kaymakamımız, Keşan Belediyesi olarak bizler, Paşayiğit Mahallesi halkı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Keşan Ticaret Borsamız, İl Özel İdare temsilcilerimiz yer alacaklar.  Paşayiğit’te önemli bir ayağı geçmiş olacağız. Bu toplantının öncesinde Keşan Ticaret Odası ve Keşan Ticaret Borsası başkanlarımızla birlikte Keşan Belediye Meclisimizden Şafak Uslu, Ezine OSB bölgesini bilgilenme amacıyla ziyaret edecektir.” dedi.

ERİKLİ KOOPERATİFİ BAŞKANI KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI OLACAK 

Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin 26 Mayıs 2019’da ertelenen kongrelerinin 2. toplantısının yapılacağını belirten Başkan Helvacıoğlu, “Bu toplantıyla ilgili önemli kararlar aldık. Keşan Belediyesi ile Erikli Kooperatifi’nin birleştirilmesi hep konuşulurdu. Yeni dönemde Erikli Kooperatifimizin Keşan Belediyesi’yle beraber çalışabilmesi için ilk yıl Kooperatif Başkanı Keşan Belediye Başkanı olacak. İl Genel Meclis Üyemiz İsmail Keleş’in de Başkan Yardımcısı olarak yola devam etmesini planladık. Bizler yönetimde yer alacağız, mevcut yönetici arkadaşlarımızdan 3 kişi de bizim yönetimimizde yer alacaklar. Bu sene kooperatifin devri olana kadar beraber çalışacağız. Erikli Sahili’nde yaşayan 5000’e yakın hanemiz var. Hepsinin genel kurula gelmesi için basın aracılığıyla çağrıda bulunuyorum.” şeklinde konuştu.

ERİKLİ GİRİŞİNDE DÜZENLEME YAPILDI

Erikli ve Yayla sahillerinde temizlik ve iş yerlerinde de disiplin anlamında ciddi adımlar attıklarına vurgu yapan Mustafa Helvacıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İnşallah bu sene Erikli ve Yayla’da daha düzenli çalışmalar yapılacak. Bayrama sahillerimizde hazırız. Yayla Sahili’nde oturan vatandaşlarımızın ezan sesini duyma ile ilgili istekleri vardı. İlçe Müftülüğümüz ile yaptığımız koordine ile bu isteklerini yerine getirdik.”

                Erikli girişinde yaz döneminde Roman vatandaşların kullandıkları yaşam alanı ile ilgili de düzenleme çalışmaları yaptıklarını anlatan Başkan Helvacıoğlu, “Keşan Kaymakamlığı ve Keşan İlçe Jandarma Komutanlığımızla yaptığımız koordine ilgili bu alanda düzenleme çalışması yapıyoruz. Önümüzdeki yıl bu alanla ilgili daha farklı bir çalışma yapıp, görüntü kirliliğini ortadan kaldıracağız.” dedi.

KİRA VE SU BORÇLARI İLE İLGİLİ CİDDİ TEDBİRLER ALINIYOR

                Keşan Belediyesi olarak kira ve su borçları ile ilgili ciddi tedbirler alarak çalışma yürüttüklerini aktaran Başkan Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan Belediyesi’nin 25 milyon TL olan alacağı için ciddi adımlar atıyoruz. Tebligatlar gidiyor ve vatandaşlarımıza süreler veriyoruz. Sonrasında hukuksal süreç çalışmalarımızı yapıyoruz. Vatandaşlarımıza verdiğimiz şeffaflık ve doğruluk sözünü tutuyoruz. 2x2:4 diyen bir belediye olacağız. Kime ne verdiğimizi, nasıl harcadığımızı tüm hemşehrilerimizle paylaşmayı sürdüreceğiz.”

TUVALETLERİ İHALEYE KİM ALIRSA O İŞLETECEK

Başkan Helvacıoğlu, Keşan’da ve Erikli’deki umumi tuvaletler konusunda da şunları dile getirdi: “Buraların anahtarlarını istedik. Su paraları ödenmediği ve kira sözleşmeleri olmadığı için istedik.  Bir parti genel sekreterimizin işlettiği tuvaletimizde 17.982 TL su borcu var. dur modeliyle bir işleyiş söz konusuymuş. Bu yöntem bize uygun değil. Sosyal medyadan bize sitem ediliyor. İhale yapılacak ve sorunlar çözülecek. İhaleyi kim alırsa o işletecek. İçerilerinde de düzenleme çalışması yapacağız. Çünkü şehrimize gelen misafirlerimizin tuvalet ihtiyaçlarını giderecek daha güzel tuvalete ihtiyacı var.”

1 AYDA 700 BİN TL. KAR ELDE EDİLDİ

Keşan Belediyesi’nde 1 ay içerisinde personelin mesai savurganlığını önlediklerine işaret eden Mustafa Helvacıoğlu, “Alım satımda belediyemiz 1 ayda 700 bin TL kar elde etti. Geçen yıl yapılan imsakiye ile bu yılki arasında 3 kat fark var. Belediyede artık her şey tasarruflu şekilde yapılıyor. Her şey ihale ve teklif usulüne göre yapılıyor. Esnaflarımızın yaptıkları iş karşılığında ödeme aldıkları gün de artık belli.”

TEPE MEZARLIĞI'NIN DUVARLARINDA ÇİÇEKLENDİRME ÇALIŞMASI YAPILACAK 

Keşan Belediyesi’nin asfalt ve kaldırım çalışmalarına da devam ettiğine işaret eden Helvacıoğlu, şöyle devam etti: “Anafartalar İlkokulu’ndan Keşan Şehirlerlerarası Otobüs Terminali’ne kadar olan ana arterimizi gidiş geliş şeklinde olacak şekilde asfalt yapacağız. Bununla ilgili ihale hazırlıklarımız tamamlanmak üzere. Keşan trafiğini rahatlatma adına bu çalışmamızı yapıyoruz. Estetik açıdan güzel olan bir uygulama ile Tepe Mezarlığı’nın duvarlarında çiçeklendirme çalışması yapacağız. Bayrama kadar bu çalışmayı yapmak istiyoruz.”

MAHALLE VE TEMALI İFTARLAR YAPILACAK

Başkan Helvacıoğlu daha sonra iftar çadırıyla ilgili bilgi verdi ve şunları anlattı: “8 gün çadırımız meydanda kaldı. Şimdi bu çadırı kaldırıyoruz. Yağmur nedeniyle iftarlarımıza mola veriyor, sonrasında temalı iftarlar ve mahalle iftarları gerçekleştireceğiz.  Paşayiğit ve İzzetiyemahallelerinde  iftarlarımız olacak.”

19 MAYIS’LA İLGİLİ ÇOK GÜZEL BİR PROGRAM HAZIRLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili çok güzel bir program hazırladıklarını bildiren Mustafa Helvacıoğlu, “19 Mayıs’ta Atatürkümüzün Samsun’a çıkışının 100. yılı. Çok anmalı bir yıl. Ayrıca Milli Mücadelenin de 100. yılı. Kortejimiz olacak. Sabah başlayan program akşam Cennet Bahçesi’nde gece 23.00’e kadar sürecek. Programlarımıza tüm halkımızı davet ediyoruz.” dedi.

SİSTEM, DİSİPLİN VE ŞEFFAFLIKTAN VAZGEÇİLMEYECEK             

Belediyenin sorumluluğunda 84 küçük işletmenin incelendiğini, sözleşmesi olmayan, elektriği ve suyu belediyeden olanlar ile karşılaştıklarını belirten Başkan Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi’nde eksik çalışmaları tamamlamak için büyük bir çaba ortaya koyuyoruz. Sistem, disiplin ve şeffaflıktan vazgeçmeyeceğiz. Halk Ekmek Şirketi’ne usulsüz geçen tüm sözleşmelerin araştırılması için Meclisin içinden kurulan komisyonla çalışmalar yürütüyoruz. Halk Ekmek ile ilgili hiçbir işlem yapmıyoruz. Erikli’deki çay bahçesini geri aldık ve onu da ihaleye çıkaracağız. Belediye hiçbir şeyi kendi işletemeyecek. Suiistimal algılanıyor. Zarar ve karı ortadan kaldırmak için tüm işletmelerimizde her şeyi yavaş yavaş ihaleye çıkaracağız. Belediye esnaf olmayacak, esnafa kolaylık sağlayıp, halka hizmet üretecek.” şeklinde konuştu.

 İŞTEN ÇIKARILANLAR KONUSU

Belediyede işten çıkarılanlar ile ilgili de açıklama yapan Helvacıoğlu, “Sözümüz vardı ve hala geçerliliğini koruyor. Belediyenin maaş ödeyemez bir yapısı var. Kanun diyor. Bizim bütçenin %50’siniz geçmişiz ve kanunen suç işliyoruz. Maaşları ödeyemez hale gelmişiz. Bütçenin %40’ına ulaşmak için, belediyenin sağlığı için, kalan işçilerimizin maaşlarını ödeyebilmek için %40 bütçeyi geçmemesi lazım. Yaptıklarımız bu nedenle. Maaşlarımızı 1 gün önceden ödedik. 2 aydan bu yana maaşlar zamanında ödeniyor. Ne kul hakkı nede maaş hakkı yemenin derdinde değiliz. Ama mazbata alırken bile eleman alınan belediyede o kadar çok yük olunmuş ki çalışan işçilerimizin hakkını korumamız gerekiyor. Kanun dışı hiçbir şey yapmıyoruz. Halk Ekmek’e 19 kişi almışlar şu an 5 kişi var. 5 kişi de maaşını alamayacak. Çünkü 32 mülkü olan Halk Ekmek 2020 kiralarını almış, SSK ve Vergi Dairesi’ne 1 milyon TL borç var. Gelecek para da yok. Şirket zarar ediyor. Vatandaşımızın parasını korumak için tedbir alıyoruz. Yatırılan vergilerinizin parasını korumak için tedbir alıyoruz. Benim arkamda hemşehrilerim var. Biz Keşan Belediyesi’ni en iyi şekilde yönetmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Basın toplantılarına devam edeceğiz, halka hesap vermeye devam edeceğiz. Bu koltuk benim değil, halkımızın. Halkın eliyle yönetmek için gereğini yapıyoruz. Keşan Belediyesi en fazla 1 yıl içinde en iyi yere gelecek. Yoğun bakımda olan belediyemizi önce hasta odasına alacağız sonra da taburcu edip sağlıklı hala getireceğiz. Ağlama sızlama yok, önümüze bakıyoruz. Bazı işlerimizin gecikmesinin nedeni bu şekildedir. Bütün ekiplerimiz çalışıyor, projelerimiz hazırlanıyor.” dedi.

EMEKLİLERE SESLENDİ

İşçi ikramiyelerini ödediklerini anlatan Başkan Helvacıoğlu, konuşmasının bu bölümünde belediyede çalışan emeklilere şu şekilde seslendi: “60’a yakın emekli var. Artık belediyeyi terk edin. Dün 8 kişi işten çıktı 115 bin TL tazminat parası ödeyeceğiz. 1 emekli çıkınca 8 kişiye bedel bir rakam ortaya çıkıyor. Gençlerin önünü açın, biz de sondan giren arkadaşlarımızı çıkarmayalım. Ben olsam yarın durmam ama onları bilemem. Belediyeyi gerçek sayısına ulaştırmak için sondan girenleri çıkarmak zorundayım. Baba oğul, baba kız çalışan var. Bu şekilde çalışılmaması lazım.”

NURAN USLU ANKARA’DA

Helvacıoğlu, Başkan Yardımcısı Nuran Uslu’nun Ankara’da bakanlıklarda görüşmeler yapacağını ifade ederek, şunları söyledi: “TOKİ, Spor Bakanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası’nda görüşmelerde bulunacak. Kendisi Keşan’a hayırlı haberlerle gelecek. 35 gün oldu, vatandaşımızdan sonra yatıyor, onlardan önce kalkıyoruz. Personelimizle birlikte gece gündüz demeden canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Herkes rahat olsun. Sınırsız, koşulsuz herkese hizmet edeceğiz.”

Şehiriçi trafiğini düzenleme çalışmalarının da sürdüğünü kaydeden Helvacıoğlu, “Yeni trafik uygulamasına bu hafta itibarı ile başlıyoruz. Zabıtamız ve trafik emniyetimiz ile uygulama yapacağız, başarı oranına göre de uygulamayı çeşitlendireceğiz. Trafiği rahatlatma çalışmalarımız sürecek.”

Başkan Helvacıoğlu, Ramazan Ayı’nın son 15 gecesinde “Ramazan Eğlenceleri” yapılacağını dile getirdi ve bu etkinliklere tüm Keşan ve bölge halkını davet ederek haftalık basın açıklamasını tamamladı.

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: "KOLTUK, BENİM, DEĞİL!, HALKIMIZIN.., HALKIN, ELİYLE, YÖNETMEK, İÇİN, GEREĞİNİ, YAPIYORUZ",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı