Haber Detayı
29 Temmuz 2019 - Pazartesi 14:07 Bu haber 133 kez okundu
 
Leyla Şahin Usta, göçmenlerin sınır dışı edilmesini eleştirdi: “Yunanistan’ın yaptığı hukuk dışı ve hukuka aykırıdır”
Keşan Güncel Haberi


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Leyla Şahin Usta, geçen cumartesi günü Keşan’a gelerek, partililer ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı Toplantı Salonu’na düzenlenen toplantı, saat 16.15 sıralarında başladı.

Toplantıya, Leyla Şahin Usta’nın yanı sıra; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, AK Partili İl Genel Meclisi üyesi Halil Bayazıt, AK Parti Keşan İlçe Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ubeydullah Fidan ve yönetim kurulu üyeleri, AK Partili bazı belediye meclisi üyeleri ile partililer katıldı.

Toplantıda, söz alan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan’a yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkür etti.

Toplantıda daha sonra Leyla Şahin Usta söz aldı.

“Keşan ve bölgenin emrindeyiz”

Keşan’a ilk defa ziyarette bulunduğunu belirten Şahin Usta“Keşan oldukça güzel, bakımlı ve iyi bir ilçe olmak için belediye başkanımızı bekliyor. Keşan, AK Parti’nin belediyecilik hizmetleriyle bu vesileyle tanışacaktır. Teşkilatımızın çalışmaları, destekleri ve birlik beraberliğiyle Keşan’ın bu hizmetleri en iyi şekilde tamamlayacağına inanıyorum. Keşan ve bölgenin emrindeyiz. Türkiye’yi karış karış geziyoruz. Bizim için Edirne, Keşan, İpsala olmak üzere her yer kıymetlidir.” dedi.

“Türkiye, tüm dünya mazlumlarının umudu olmuş bir ülkedir”

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olduğunu hatırlatarak, sözlerine başlayan Leyla Şahin Usta, şunları söyledi: “İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı oldukça önemlidir. Gündemde çok fazla konunun olduğu bir başkanlıktır. Biz, hak, hukuk, adalet temelli olarak, herkesin huzur ve güven içerisinde yaşayabileceği bir Türkiye olması için çalışıyoruz. Güzel bir Türkiye ve güzel bir dünya için uğraşıyoruz. Çünkü Türkiye bugün ev sahipliği yaptığı misafirleriyle beraber tüm dünya mazlumlarının umudu olmuş bir ülkedir. Bütün dünyanın Avrupa’nın, Amerika’nın sırtını döndüğü, savaşlardan kaçan insanların, mağdur olan insanların, ihtiyaç sahibi olan insanların ve işkence altında, savaş altında yaşayarak, gözünü çevirerek Türkiye’ye bakan ve ümit olan bir ülkeyiz. Bizde o insanlara ve bu mağdur olanlara layık olamaya çalışıyor. Onların ümidi olmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Onlarında hakkını, hukukunu korumakla yükümlü olduğumuzun farkındayız. Çünkü bu dünyada savaşlara ve işkencelere karşı mağduriyetleri yaşayan bütün coğrafyalarda, sesini insani ve vicdani olarak yükselten tek bir lider var, o da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onun dışındakilerin hepsinin, işin insani boyutundan daha çok, işin ticari boyutuna, işin sömürgecilik boyutuna baktıklarının farkındayız. Biz, bu yüzden liderimizin arkasında dimdik duruyoruz. Onun dünya 5’ten büyüktür derken, ne demek istediğini çok iyi anlıyoruz. Bugün Filistin’de, Myanmar’da işkence kalan insanlar varsa, bunun sebebi 5 ülkenin dünyayı yönetmeye çalışması olduğunu biliyoruz. Bu dayatmaya ve 5 ülkenin dünyayı yönetmesine karşı çıkan tek lider, Cumhurbaşkanımızdır. Cumhurbaşkanımızın bu tavrını tüm dünya kabul etmeye başladı. Herkesin söz sahibi olduğu bir dünya istiyoruz.”

“Yerli üretime destek veriyoruz”

Türkiye’nin yerli üretimle sanayisini güçlendirmeye çalıştığını belirten Şahin Usta sözlerine şöyle devam etti: “Silah sanayinden tutun, tarımda da, yerli tohumuna varana kadar bunun çabası içerisine girmiş yine bir Türkiye’yle ayağa kalkmış durumdayız. Tohumun sağlam olması demek, gıdanın sağlam olması anlamına geliyor. Gıdanın sağlam olması demek, gelecek nesillerin sağlam olması anlamına geliyor. Savunma sanayisine ne kadar önem veriyorsak, tohumda da, yerli üretime önem ve destek veriyoruz.”  

“Yunanistan’ın yaptığı hukuk

dışı ve hukuka aykırıdır”

“Yunanistan’a geçmeye çalışan bazı göçmenlerin kötü muameleye maruz kalıyor ve Türkiye’ye geri gönderiliyor. Bu konuda görüşmeler yapılıyor mu?” şeklindeki soruya cevap veren Leyla Şahin Usta, şöyle devam etti: Ülkesinde savaş tehlikesi bulunan bir kişiyi siz sınır dışı edemezsiniz. Siz orada bu insana barınma hakkını vermek zorundasınız. Ama suça karışmış, suçu tespit edilmişse onun sınır dışı edilmesi mümkündür. Ama Yunanistan’ın yaptığı işlem tamamen farklı. Hiçbir elemeye tabi tutmadan sadece gelenlerin hepsini geri gönderiyor. Yunanistan’ın yaptığı aslında hukuk dışı, hukuka aykırı bir şey. Tamamen hukuka aykırı davranıyorlar. Görüşmeler devam ediyor. Bu konuda geçen hafta toplantılar yapıldı. Yunanistan tarafına da gidildi. İyi sonuçlar çıkmak zorunda. Yoksa aksi takdirde denizde ölen, sınırda ölen insanlar olacak. Biz bunları görmek istemiyoruz. Bunlar Avrupa’ya, insanlığa yakışan fotoğraflar değil. Herkesin el birliği içerisinde bu sorunu çözmesi lazım. En acil çözüm ise Suriye’deki savaşın bitirilmesi. Güvenli bölgeler çok önemli. Bizim oluşturduğumuz güvenli bölgeler sayesinde 330 bin Suriyeli oraya dönmüş durumda. Daha fazla insanın oraya dönmesini hedefliyoruz. Onların arzusu ve isteği de ülkelerine dönmek.”

“Suriyelilerin böyle bir eylem planları yok”

İstanbul’da kaydı olmayan Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmesinin ardından İstanbul’da yaşayan Suriyelilerin protesto eylemi yapacağı iddiası hakkında konuşan Şahin Usta, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu gündeme getirilmeye çalışılan ve işi provoke etmeye çalışan bazı gruplar tarafından yapılıyor. Suriyelilerin böyle bir eylem planları yok. Böyle bir hareketlilikleri de yok. Çünkü bunu gerektirecek bir durum yok ortada. Biz şunu yapıyoruz, eğer kaydı İstanbul dışında başka bir ildeyse, gitmesi için süre veriliyor kendisine. Kimseyi zorla gönderiyoruz diye bir şey yok. Türkiye’de, Türkçe haber yapan yabancı bir haber kanalında gördüm. Suriyeli bir gencin zorla alınıp, götürüldüğünü ve hatta İdlip’e gönderildiği şeklinde haber yapmışlar. Olayı araştırdık. Genç İstanbul’da, hiç bir yere gönderilmemiş. Kimlik kontrolü yapılmış, İstanbul’da olduğu için de bırakılmış. Ama haber tamamen yalan ve yanlış haber. İki toplum arasında huzursuzluk yaratmak için bir çaba var. Bizim bu oyunlara gelmemiz lazım.”

Aksal: “Yerli elektrikli

traktör üretimi yapıldı”

Toplantıda daha sonra söz alan Fatma Aksal, şunları söyledi: “Trakya için tarım çok önemlidir. Ayçiçeği destekleme ödemelerinin kalan yüzde 30’luk kısmını bayrama kadar ödeyeceğiz. Cumhurbaşkanımızda bunun müjdesini verdi. Türkiye olarak, yerli elektrikli traktör üretimi yapıldı. En yakın zamanda seri üretime geçilecek. Bu traktörle, çiftçimizin maliyeti yüzde 90 oranında düşürecek. Devrim niteliğinde bir olaydır.”

Keşan Belediyesi ziyareti…

Toplantının sona ermesin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Leyla Şahin Usta, Keşan Belediyesi’ni ziyaret etti.

Şahin Usta, belediye girişinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacır Belediye Başkanı Mustafa Türker, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Keşan Belediye Meclis Üyeleri Müslim ÇekiçTarık Uysal tarafından karşılanan Şahin Usta, daha sonra makam odasında misafir edildi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın da bulunduğu ziyarette, Helvacıoğlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’ya 6 dönemdir CHP yönetiminde olan Keşan Belediye Başkanlığı’nı AK Parti olarak kazandıklarını belirterek, Keşan Belediyesi’nin çalışmaları, iç yapısı ve mali yapısı ile ilgili bilgiler vererek, Keşan Belediyesi adına destek istedi.

Şahin Usta’da Helvacıoğlu’nu bu seçim kazanmasından dolayı tebrik ederek destek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Ziyaret hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Leyla, Şahin, Usta,, göçmenlerin, sınır, dışı, edilmesini, eleştirdi:, “Yunanistan’ın, yaptığı, hukuk, dışı, ve, hukuka, aykırıdır”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Beşiktaş
53
0
10
5
16
31
5
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
6
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
7
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
8
Gaziantep FK
41
0
10
11
10
31
9
Göztepe
39
0
12
9
10
31
10
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
11
Kasımpaşa
36
0
15
6
10
31
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
13
12
6
31
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı