Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 15:51 Bu haber 71 kez okundu
 
Muhtarlar, Muhtarlar Günü'nü dev Türk bayrağı başında asker selamı vererek kutladı
Keşan Güncel Haberi


 

19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim'in Muhtarlar Günü olarak kabul edilmesinin ardından, 19 Ekim Muhtarlar Günü, tüm yurtta olduğu gibi Keşan'da da düzenlenen törenle kutlandı.

Saat 10.30 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, Keşan merkez ve belde mahalle muhtarları ile köy muhtarları ve daire amirleri katıldı.

Kemik: "Muhtarlarımız devletin en ücra köşeye uzanan elidir"

Çelebi Köyü Muhtarı Ayşe Sever'in sunduğu tören; Atatürk Anıtı önüne çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Kutlama mesajlarının okunmasının ardından, devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik tarafından yapıldı. 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama programına katılan herkese "Hoş geldiniz" diyen Kemik, "Bugün burada Cumhuriyetin mihenk taşlarından olan, tarihten bugüne dek seçimle göreve gelen değerli muhtarlarımızın gününü kutlamak için toplanmış bulunmaktayız. Vatandaşın her derdini, her sıkıntısını çözmek için gece gündüz çalışan muhtarlarımızadır. Muhtarlarımız devletin en ücra köşeye uzanan elidir. Gerek bu hakkı temsil etmek için, gerekse kamuoyuna farkındalık oluşturmak için 19 Ekim’i muhtarlar günü olarak ilan edilmesine vesile olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a tüm muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum. Muhtar suçların önlenmesinde önemli odaklardan ve bu konuda rol alacak kurumlardan birisidir. Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olmaktadır. Cumhurbaşkanımızın muhtarlara bakış nedeniyle özlük haklarında bir iyileşmeye gidilerek 2002 yılında muhtarlarımız 80-90 TL alırken, bugün bu miktar asgari ücrete ulaşmıştır. Sigorta primlerinizde artık devlet tarafından ödeniyor. Ama şüphesiz bunun en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun için de mahallesinde olan her şeyden öncelikle muhtarlarımız sorumludur.” dedi.

"Her türlü olumsuzluğa rağmen birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel yarınlara hep birlikte ulaşacağız"

Muhtarların, insanlara şefkat ile yaklaşarak, onların dertlerine çare arayacak kişiler olduğunun altını çizen Abdullah Kemik, "Muhtarlar mahallesinde ve köyünde devletin gözü, kulağı, eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevimizi en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak durumundayız. Örnek muhtar, halkın sorunlarını ilgili makamlara götüren ve çözen muhtardır. Ülke içinde ve dışında milletimizin ve devletimizin bakası için mücadele ediyoruz. Bu nedenle hepimiz bulunduğumuz görevlerde işimizi en iyi şekilde yapmakla mükellefiz. Ancak böyle yaparak Türkiye’yi muasır medeniyetler noktasına getirebiliriz. Bu noktada mahalle ve köy muhtarlarımızın üstlendiği görevlerde son derece önemlidir. Bizler kimi zaman siyaset yaparız, kimi zaman ters düştüğümüzde olur ancak vatanın bölünmez bütünlüğü ve devletin bekası söz konusu olduğunda şimdi olduğu gibi tek bilek, tek yürek olmasını da biliriz. Tek bayrak, tek devlet, tek vatan, tek millet ilkesinden asla taviz vermeden milletimizi ve devletimizi geleceğe birlikte taşıyarak ülkemizi, şehrimizi ve köylerimizi hep birlikte kalkındıracağız. Her türlü olumsuzluğa rağmen birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel yarınlara hep birlikte ulaşacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Muhtar Gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum. Ayrıca önceki gün muhtarlarımız ile birlik içinde iyi güzel bir gün geçirmemizi sağlayan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve ekibine tüm muhtarlar adına teşekkürlerimizi sunuyorum." diye konuştu.

Akhoca Muhtarı ve Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı da şiir okudu

Törende; Keşan Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencileri Nüket Berrak Huni ve Azra Uygun'un yanı sıra, Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç ve Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar da şiir okudu. Buradaki tören, törene katılan herkesin, dev Türk bayrağı önünde, asker selamı vererek fotoğraf çektirmeleri ile sona erdi. Öte yandan, sayı duruşu ve İstiklal Marşı için törende Keşan Belediye Bandosu'nun olmaması da dikkat çeken ayrıntı oldu.

Kaymakamlık ziyareti...

Kemik ve beraberindeki bazı muhtarlar ile İYİ Parti Milletvekili Orhan Çakırlar'ın da katılımıyla, Keşan Kaymakamı Nuri Özder'i ziyaret etti. Ziyarette konulan Özder, ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, muhtarlara teşekkür ederek, "Bizler her zaman birlikte çalışıyoruz. Yönetimimizdeki en önemli paydaşlarımızdan birisiniz. Sizlerin çalışmalarınıza her zaman destek olmaya çalışıyoruz. Biz de sizlerden destek alıyoruz. Tekrar Muhtarlar Günü'nüz kutlu olsun." dedi. Daha sonra söz alan Çakırlar, muhtarların en zoru başaran insanlar olduğunu belirterek, "Doğan da, nikah kıyan da, yakınını kaybeden de size gelir. Yaptığınız hizmet, bu ülkeye herkesten daha fazla. Muhtarlar Gününüz kutlu olsun." şeklinde konuştu.

Belediye ziyareti...     

Kaymakam Nuri Özder'in ardından, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ziyaret edildi. Keşan Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda saat 11.30’da başlayan ziyarete; İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ile Edirne İl Genel Meclis Üyesi Halil Bayazıt, belediye meclis üyeleri  ile mahalle ve köy muhtarları da katıldı. Ziyarette konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, muhtarların devleti temsil eden bir müessese olduğunu belirterek “Seçimle gelmenize rağmen siyaset kavramını çok içinde tutmayan bir müessesesiniz. Bu da çok önemli, dönemin demokrasinin temel taşı ama siyasetin dışında gelen bir seçimle gelen yapısınız. Belediye olarak muhtarlarımız bizim belediye başkanımız, muhtarlarımız bizim meclis üyelerimiz, muhtarlarımız bizim 26. meclis üyemiz kadar kıymetli olduğunu hatta daha da öte daha kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. Muhtarsız belediye başkanlığı, muhtarsız belediye olmayacağını anladım. Sadece mahalle muhtarlıklarımız değil köy muhtarlıklarımız da bizim. Bizim mahalle, belde ve köy muhtarlıklarımızla büyük bir aile olmak zorunda olduğumuza karar verdik. Bu anlamda her muhtarımızla beraber olmanın anlamını 4.5 yıllık görev süresi içerisinde, belediye meclis üyelerimize de bunu anlatarak hep beraber olmanın faydasını halkımıza da anlatacağız. Hepimiz artık el eleyiz. Ben böyle güzel, samimi ve dostça bir kutlama görmedim. Diğer kutlamalara çamur atmak veya eksik demek istemiyorum ama bugün şiirlerle bir anlam kattık kutlamalara. Muhtarlık müessesesinin ne kadar kutsal olduğunu, bundan sonra daha da anlam kazanacağını ve muhtarlarımızı bunun sinyallerini verdiğini belirtiyorum. Birliğiniz, beraberliğiniz daim olsun. Bizler de belediye olarak da siyaset olarak da, hükümet olarak da bütün dostlarla sizin yanınızdayız. İsteyeceğiz, gezen olacağız, gören olacağız, yapışan olacağız ve devam edeceğiz. İki kere gittik alamıyoruz, vermiyorlar demeyeceğiz. Bıktırana kadar biz isteyeceğiz. Ama Allaha çok şükür sayın vekilim sayın ilçe başkanlarım bu dönem bir şeyi görüyorum. Gelin bu dönemi hep beraber dinamik bir şekilde geçmişe ders olsun, geleceğe de örnek olsun. Hepinizi saygıyla selamlıyorum." şeklinde konuştu.

Sarıkeçe: "Muhtarlarımız bence demokrasinin en temel taşlarıdır"

Helvacıoğlu’ndan sonra söz alan Sarıkeçe de "Kıymetli belediye başkanımız gayet güzel özetledi. Muhtarlarımız bence demokrasinin en temel taşlarıdır. Muhtarlarımızı siyasetin kirlenmiş ortamının olmadığı bir seçimle göreve gelmiş bir mertebe olarak görüyorum. 0 teveccühe hizmet eden devletin bir organı gibi halkının her türlü sorunlarını yetkili mercilere ileten tüm muhtarlarımızın günü kutlu olsun." dedi.

Kılınç: "Muhtarlık müessesesinin kültürün ve hayatın önemli yapı taşlarından olduğunu söylemek isterim"

Daha sonra söz alan Kılınç ise şunları söyledi; “Muhtarlık müessesesinin kültürün ve hayatın önemli yapı taşlarından olduğunu, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden devletin her noktasındaki kurumsal temsilcisi olduğunu söylemek isterim. Bu duygu ve düşüncelerle görev yapan mahalle ve köy muhtarlarımız olmak üzere tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. Bu anlamlı günün halkımıza görevlerini büyük bir özveriyle yerine getiren tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Ebediyete göç etmiş olan muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyor. Hayatta kalan diğer görev yapmış muhtarlarımıza da sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

Bayazıt: "Onlar hem demokrasinin temel taşı hem de bürokrasinin en üst safhasıyla iletişimi kuran yegane unsurlar"

Halil Bayazıt da, öncelikle tüm muhtarların Muhtarlar Günü'nü kutlayarak, "Biz muhtarlarımızla devamlı bir aradayız, iç içeyiz. Onlar hem demokrasinin temel taşı hem de bürokrasinin en üst safhasıyla iletişimi kuran yegane unsurlar. Tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. Dünkü program için de sayın başkanıma muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kemik: "Muhtarın farkındalığını gücünü de htirmek lazım"

Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik de, "Aramızda 20-25 ve 30 yıldan beri görev yapan arkadaşlarımız var. Muhtarın farkındalığını gücünü de htirmek lazım. Biz de dün Keşan Belediyesi’nin ve başkanımızın iyi bir organizasyonuyla bu farkındalılığı yaşadık. Ben bu nedenle tüm muhtarlarımız adına Sayın Başkanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Dün tüm arkadaşlarımızla mutlu, huzurlu ve güzel bir gün geçirdik. Bugün de Sayın Valimiz bizi gizli gizli izlemiş, bugün muhtarlarımıza yakışan bir gün oldu. Ben huzurlarınızda Sayın Vekilime de çok teşekkür ediyorum. Bizleri kırmayıp buralara kadar geldi. Tüm vekillerimizi ve Sayın Valimizi de aradım programımıza davet ettim. Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, siyasi parti temsilcilerimize ve STK yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun iyi ki bu iki günü bize yaşattınız. Teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Çakırlar: "Bizim için Edirne'de partizanlık önemli değil"

Ziyarette son olarak söz alan Çakırlar, bütün programını iptal ederek muhtarlar ile olmak istediğini ve bu anlamda muhtarların önemini iyi anladığını düşündüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı; "Köyün Cumhurbaşkanı da sizsiniz, kaymakamı da sizsiniz, valisi de sizsiniz. Doğana da ölene de her türlü hizmeti götürmekle mükellefsiniz ve bunu da yapıyorsunuz. Yani illa milletvekili olmak illa belediye başkanı olmak, illa belediye meclisi üyesi olmak gerekmiyor. Hizmet her kademede en güzel şekilde yapılmalıdır diye düşünüyorum. Şimdi işi parlamentoya getireceğim. Biz Edirne’den 4 milletvekili seçildik. Bir kardeşimiz, Allah Rahmet eylesin rahmetli oldu. Şu anda 3 milletvekiliyiz. Ama diğer kardeşimizden vefat etmeden önce dördümüzün de bir arada fotoğrafı var. Birbirimize söz verdik. Bizim için Edirne'de partizanlık önemli değil. Biz Edirne’ye hizmet için varız. Kanuna nizama uyan herkes bizim hemşehrimiz, herkes bizim vatandaşımız. Bu düşüncelerle ne olur bizi her an, 24 saat arayabilirsiniz. İYİ Parti Genel Başkanımız Meral hanım milletvekili olmadığı için ben partinin Grup Başkanı olmam sebebiyle Edirne’ye çok fazla zaman ayıramıyorum. Keşan ile ilgili bir sıkıntı olduğunda ben dahil diğer iki vekil arkadaşımızı da her zaman arayın. Biz hiç ayırım yapmadan hizmet etmeye varız. Bu duygu ve düşüncelerle gününüzü bir kez daha kutluyorum. Ama ne olur, hizmet etmenin yolu bulunduğunuz yerlerden geçer. Bulunduğunuz yerler bize baskı yapıp daha çok hizmet almayı sağlar. Yapacaklarımız vardır yapamayacaklarımız vardır. Yapamayacaklarımızı yapabilmek için gayret sarf ederiz. Yapamayacağım şeyi açık açık söylerim ama yapabileceğim işi de hallederim. Bu gününüzü kutluyor ve bu fırsatı bana veren sayın belediye başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na da teşekkür ediyorum." Buradaki ziyaretin ardından, hep birlikte öğle yemeği yendi.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Muhtarlar,, Muhtarlar, Günü'nü, dev, Türk, bayrağı, başında, asker, selamı, vererek, kutladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
61
0
3
10
17
30
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
49
0
9
7
14
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
15
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
16
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
17
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı