Haber Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 14:26 Bu haber 76 kez okundu
 
Nilüfer Erk Oğuz, Cumhuriyet Kadınları yemeğinde konuştu: “Bizi bir araya getiren, Kuvayı Milliye ruhudur”
Keşan Güncel Haberi


 

Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi tarafından önceki gün “Tanışma ve dayanışma yemeği” düzenlendi.

Saat 20.00 sıralarında başlayan yemek, Binbay Restaurant’ta düzenlendi.

Yemeğe; Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi Başkanı Nilüfer Erk Oğuz, Başkan Yardımcısı Nazife Yergök, Yönetim Kurulu Üyeleri Vildan ÇolakGerçek GürelBanu Saygı ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Yemekte açış konuşması Şube Başkanı Nilüfer Erk Oğuz tarafından gerçekleştirildi.

“Türkiye’de 100’e yakın şubemiz bulunuyor”

Konuşmasına, “Hoş geldiniz kız kardeşlerim.” diyerek başlayan Erk Oğuz, derneğin kuruluş amacıyla ilgili şunları söyledi: “Cumhuriyet Kadınları Derneği, 5 Aralık 1997’de kurulmuştur. Genel Merkezi Ankara’dadır. Türkiye’de 100’e yakın şubesi bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük kadın derneğidir. Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman’dır. Derneğin amacı; Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, savunulması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi için çalışılmasıdır. Dernek Şubemiz, Genel Merkezimizin takdiri ve yönetim kurulu kararı ile şahsımın kurucu başkanlığında, Nazife Yergök, Vildan Çolak, Banu Saygı ve Gerçek Gürel’in kurucu üyeliği ile 29 Mart 2019 tarihinde kurulmuştur. Bu vesile ile bu onurlu görevi bizlere tevdi eden Genel Başkanımız Sayın Dr. Canan Arıtman’a, Genel Merkez Örgütlenme Sekreterimiz Sayın Mihriban Tatar’a ve genel merkez yönetim kurulu üyelerimize şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyorum. Kuruluş sürecinde, bana güvenip destek olan, taşın altına elini koyan, seninle her şeye varız diyen, kurucu üyelerimiz Nazife Yergök, Vildan Çolak, Banu Saygı ve Gerçek Gürel hanımefendilere, bu cesur Cumhuriyet kadınlarına minnettarım.”

“Cumhuriyet devrimi, kadın devrimidir”

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak, kendilerini kurtuluş savaşı öncesinde Mustafa Kemal’in bizzat kurduğu ve savaşın kazanılmasında çok büyük katkıları olan “Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti”nin günümüzdeki versiyonu gibi gördüklerinin altını çizen Nilüfer Erk Oğuz, sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyet devrimi aynı zaman da, kadın devrimidir. Bu nedenledir ki Atatürk, dünyada yüzyılın en büyük kadın hakları savunucusu olarak kabul edilmiştir. Ulu Önder, Türk kadınını yücelterek ve yükselterek Cumhuriyetimizi kurmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve şükranla anıyorum. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti, Cumhuriyet Devrimlerini ve kazanımlarını, vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü ve tam bağımsızlığını, korumak ve yüceltmek öncelikli görevimizdir. Bu görev aynı zamanda Atatürk’e, Cumhuriyetimizin kurucularına ve yüz binlerce şehidimize olan borcumuzdur. Bu görev, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur. Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak kendimizi kurtuluş savaşı öncesinde Mustafa Kemal’in bizzat kurduğu ve savaşın kazanılmasında çok büyük katkıları olan ‘Anadolu kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti’nin günümüzdeki versiyonu olarak görüyor ve aynı misyonu yükleniyoruz. Cumhuriyet Kadınları Derneği toplumun bütün sorunlarına karşı duyarlıdır. Bu bağlamda; Keşan Şubesi olarak bizler de hem Ülkemizin hem de yaşadığımız bölgenin sorunlarına duyarlı olup mücadele edeceğiz. Önce ‘kadın hakları’ diyeceğiz! Kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal hakları konusunda yaşadığımız toplumu bilinçlendireceğiz. Derneğimizin genel merkezi 2019 yılını ‘seçilme hakkı mücadelesi yılı’ olarak, ilan etmiştir. Genel merkezimiz ve şubelerimiz nezdinde mücadelemiz örgütlü olarak başlayacaktır. Ülkemiz ne yazık ki kadın cinayetleri, kadın istismarı ve kadına yönelik şiddette ilk sıralardadır. Bu bir ülke problemidir! Bu konuda, farkındalık yaratacağız, mücadele edeceğiz.”

“Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine katkı sunacağız”

Erk Oğuz, açıklamasına şöyle devam etti: “Bölgede kadınının çalışma hayatına etkin katılımı ve kadın istihdamının artmasında yönlendirici ve teşvik edici olacağız. Bölgemizde açılacak olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde ve mevcut diğer sanayi kollarında kadın istihdamının oluşması ve artması için sektöre yönelik kadınlarımıza kurslar açılmasına ön ayak olacağız. Kadınların çalışma hayatında etkin olabilmesi adına yeterli sayıda kreş yapılması için baskı oluşturacağız. Girişimci kadınlarımıza destek olacak, mikro kredi uygulamalarının bölgemizde de uygulanmaya başlaması için önderlik edeceğiz. Gerek tarım sektöründe gerekse el emeği göz nuru çalışan kadınlarımızın ürettiklerini kazanca dönüştürmelerinde destek olacağız. Önce çocuklarımız önce gençlerimiz diyeceğiz! Atatürk, çocuklara ve gençlere bayram hediye eden dünyadaki tek liderdir. Mustafa Kemal, ülkemizin geleceğini çocuklara ve gençlere emanet etmiştir. Üzülerek ve utanarak söylüyorum, çocuk istismarında ülkemiz ilk sıralardadır. Çocuklarına sahip çıkamayan bir millet geleceğine de sahip çıkamaz! Bizler bu bilinçle evlatlarımız için mücadele edeceğiz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine katkı sunacağız.”

“Bizi bir araya getiren, Kuvayı Milliye ruhudur”

Nilüfer Erk Oğuz açıklamasını şöyle tamamladı: “Önce engelli hakları diyeceğiz. Hepimiz bir gün engelli bir birey olabiliriz. Engelli kardeşlerimizin eşit yaşam hakkı için mücadelelerine destek verecek, farkındalık yaratacağız. Önce çevre diyeceğiz. Hem ülkemizin hem de bölgemizin çevre problemlerine duyarlı olacağız. Saros demek öncelikle Keşan demek. Dünyanın kendi kendini temizleyebilen sayılı körfezlerinden olan Saros Körfezi milli servetimizdir ve ne yazık ki tarumar edilmektedir. Bizler milli servetimiz olan Yayla, Mecidiye, Sazlıdere sahilleri için mücadele edeceğiz. Önce tarım diyeceğiz. Bölgesel tarımı destekleyecek, yerel tohum yetiştirilmesi ve yerel tohum takasında etkin olarak çalışacağız. Tüm bu mücadelemiz ve faaliyetlerimizde, Kaymakamlık, Belediyeler, kamu kurumları, meslek odaları ve derneğimizin amacıyla örtüşen STK’lar ile dayanışma içinde olacağız. Bu akşam burada bir araya gelen vatansever ve cesur Cumhuriyet kadınları, kız kardeşlerim, sizlerle gurur duyuyorum. Her birimiz farklı deneyimlerden, farklı hayatlardan, farklı acılardan ve farklı dünya görüşlerinden süzülerek geldik. Bizi bir araya getiren Mustafa Kemal Atatürk sevgisidir. Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerine ve Atatürk devrimlerine olan bağlılığımızdır. Bizi bir araya getiren ruh Kuvayı Milliye ruhudur. Vatan ve millet aşkıdır. Gerisi zaten teferruattır. Çok çalışacağız kız kardeşlerim. Atatürk’e ve Cumhuriyete borcumuz var! Şimdi bu borcu ödeme zamanı! Biz Türk kadınıyız. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Güçlüyüz! Aynı zamanda şefkatli ve merhametliyiz! Azimliyiz! Emekçiyiz! Doğamız gereği hayat vereniz! Biz varoluşuz! Biz bu dünyanın vicdanıyız! Vicdanımızın sesini duyurmak için bir araya geldik.”

Konuşmasının ardından Nilüfer Erk Oğuz tarafından dernek üyelerine rozetleri takıldı ve kadınların haklarının yer aldığı kitapçıklar dağıtıldı.

Daha sonra yemeğe geçildi. Yemeğin ardından program sona erdi.

(Haber-Foto: Deniz ÇİL)

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Nilüfer, Erk, Oğuz,, Cumhuriyet, Kadınları, yemeğinde, konuştu:, “Bizi, bir, araya, getiren,, Kuvayı, Milliye, ruhudur”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı