Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 18:30 Bu haber 124 kez okundu
 
Oda ve borsa Başkanları, İstihdam Seferberliği’ne destek verdi…
Keşan Güncel Haberi


Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası ve Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Keşan Şubesi tarafından dün, “İstihdam Seferberliği 2019” kampanyası çerçevesinde basın toplantısı düzenlendi.

Keşan TSO binasında düzenlenen toplantı, saat 14.30 sıralarında başladı.
Toplantıya; Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Kemalettin Uslu, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necati Görür, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Necmi Sezer, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Keşan Şubesi Eralp Batman, bazı oda ve borsa yöneticileri katıldı.
Şapçı: “Burası Türkiye Burada
İş Var sloganıyla,
İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı”

Toplantının açış konuşmasını yapan Şapçı, şunları söyledi: “21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız, 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde, TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği, 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 TL ücret ve bin 113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak, sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise, 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek.”
“İş dünyamız, tarihi teşvikten yararlanmalı”
İş dünyasına çağrıda bulunan İsmail Şapçı, “Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de, herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece, devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara ‘istihdamseferberligi.org’ adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, KEŞAN/İPSALA Oda ve Borsaları’na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda, şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.” Dedi.
“Her ay en çok ilave istihdam
sağlayan üyelerimizi kutlayacağız”

Şapçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki süreçte; Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak, el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.”
“Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var”
İsmail Şapçı sözlerini şöyle tamamladı: “Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”
Toplantıda daha sonra Eralp Batman söz aldı.
Batman: “Tarihi bir teşvik seferberliği söz konusu”

Batman açıklamasında, şunlara yer verdi: “Tarihi bir teşvik seferberliği söz konusu. Yeni istihdama ücret desteği 3 ay boyunca yapılacak ve Mayıs 2019 tarihine kadar sürecek. Kısa çalışma ödeneği yapılacak. Burada, asgari ücret desteği söz konusu, kalkınmaya ilave destek olacak. Kısacası, tüm işverenlerin hepsine uyabilecek bir takım destekler söz konusudur. Bu teşvikler varken, istihdam etmekten korkulmamalı. İşverenler teşviklerden yararlanarak, istihdam yaratmaktan çekinmesinler. Hükümetimize bu konuda teşekkür ediyoruz. İşverenlerin önünü açmaktadırlar.”

Kaymaz: “Bölgeye yatırım yapanlar kaybetmeyecek”

Daha sonra Necmi Kaymaz söz alarak, şunları söyledi: “21 Ocak’taki TOBB’un ev sahipliğinde, Ankara’da Türkiye Ekonomi Şurası’na Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlarımız katılımıyla, iş dünyasına istihdam seferberliği çağrısında bulunuldu. Böyle sıkıntılı bir süreçte, iş dünyasına katkı sağlayan ve emeği geçen başta Cumhurbaşkanımıza ve hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte, üyelerimiz bu konuda gerek bizlerden gerekse de, mali müşavirlerinden gerekli bilgiyi alarak, bu seferberlikten faydalanmasını rica ediyorum. Burada iş var, burada aş var. Keşan, İpsala ve Enez bölgelerinde gelecek var. Bölgeye yatırım yapanların kaybetmeyeceğini duyuyoruz.”
Toplantıda son olarak, Necmi Sezer söz aldı.

Sezer: “Kampanya, ülkemize yararlı olacak”

Sezer, konuşmasında şunlara yer verdi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. Bu kampanya, ülkemize yararlı olacaktır. Ülkemizin gücüne ve geleceğine güvenmeliyiz. Pes etmemeliyiz. Teşviklerin içeriklerini işverenlerimiz incelemeli ve faydalanmalıdır.”
Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Oda, ve, borsa, Başkanları,, İstihdam, Seferberliği’ne, destek, verdi…,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı