Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 10:41 Bu haber 62 kez okundu
 
Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk: "Halkın zararına olacak her şeyin karşısında duracağız"
Keşan Güncel Haberi


Keşan'da, özellikle hava kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla 2016 yılında kurulan Temiz Keşan Derneği'nin olağan genel kurulu geçtiğimiz gün yapılırken, göreve gelen yeni yönetim, kurucu üyeler ile birlikte 12 Şubat 2020 tarihinde basın toplantısı düzenledi.

Saat 18.30 sıralarında, Keşan'daki bir otelde başlayan basın toplantısına; Temiz Keşan Derneği'nin kurucu üyeleri ile göreve getirilen yeni yönetim katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Temiz Keşan Derneği'nin kurucu üyelerinden Barış Hasan Serin, kısa zaman içinde 2 bin 367 üye ile Edirne’de oda ve borsalar haricinde en büyük sivil toplum kuruluşu haline geldiklerini dile getirerek, "Temiz Keşan Derneği’nin kurucu yönetim kurulu ve yeni yönetim kurulu üyeleri olarak, Keşan halkını saygı ile selamlıyorum. Bugün burada amacımız, yeni yönetimimizle buluşmaktı. Derneğimizin kısa özetini geçmemiz gerekirse, 2016 yılında hep beraber otururken, yaşadığımız bölgede, geleceğimiz için ne yapabileceğimizi istişare ettik. Temiz bir çevreyi nasıl sağlarız diye düşünürken, İstanbul’da bulunan Keşanlı yönetici ve işadamları derneği ile beraber, Temiz Keşan Derneğini kurmaya karar verdik. Ve derneğimizin kuruluşunu yaptık. Çok kısa bir sürede arkadaşlarımızın desteği ile beraber, 2367 üyesi olan bir dernek haline geldik. Bugün baktığımızda bölgemizde resmi kurumlar haricindeki en büyük STK durumuna geldik. Toplantılar ve eğitimler yaptık. Milli eğitim bakanlığının desteğini aldık, resmi kurumları bir araya getirdik. Amacımız sadece havayı temizlemek değil, hava toprak ve sudan herkesin en iyi şekilde faydalanmasını sağlamak. Daha iyi bir Keşan adına çok çalıştık. Bundan sonra da doğalgazın gelmesi için katkı sağladık. Havamız hala istenilen temizliğe ulaşmadı ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Toprak ve suya da önem vereceğiz. Bu aşamada kurucu üyelerimize ve yönetim kurumumuza teşekkür ediyorum." dedi.

Kef: "Hastalıkların oluşumunda yer altı sularının kirliliği ciddi bir önem taşıyor"

Temiz Keşan Derneği’nin kurucu üyelerinden olan Kemal Kef de, eğitimsel ve sağlık ile ilgili her konuda yeni yönetime destek için hazır olduğunun altını çizerek, "Çeşitli toplantılar yaptık, çeşitli konferanslar ve eğitimler düzenledik. Televizyon programlarına gittik, radyolarda çalışmalar yaptık, gazetelere çeşitli yazılar yazdık ve amacımızı duyurmaya çalıştık. Halkımız en çok sağlıktan etkileniyor ve sağlığı önemsiyor. Sağlığımız için temizliğin önemini hep vurguladım. Halkımız, çevre bilincine ulaşmaya başladı. İki yıldır üniversitede ders veriyorum ve ders verdiğim üniversitede de öğrencilerden bir ekip oluşturdum. Bir takım tiyatral girişimlerde bulunduk. Halkın düzeyine çalışmalarımızı ulaştırmayı başardık. Sayın başkanımızın da çok büyük katkıları oldu. Yönetim olarak herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Başlarda işimiz çok zordu ve başarılı olacağımıza kimse inanmıyordu. Fakat sonuçta bunun işe yarayacağını bildiğimiz için mücadele etmeyi bırakmadık. Bazen de sert eleştiriler aldık. Tek amacımız toplumumuzu sağlıklı bir çevreye kavuşturmaktı. İnandık ve ciddi bir yol aldık. İlçemize doğalgazın gelmesi için ciddi bir mücadele verdik. Biz hiçbir fikrin uzantısı değiliz. Biz temiz çevre ve sağlık için buradayız. Her görüşten de üyemiz var. Artık bir yenilenme sürecindeyiz. Taze bir azim söz konusu ve çalışmalarımız daha da ileriye taşınacak. İlgilendiğimiz şey sadece hava temizliği değil. Su kirliliği de bizim için önemli. Tarım alanıyız ve toprak kirliliği de bizim için çok önemli. Hastalıkların oluşumunda yer altı sularının kirliliği ciddi bir önem taşıyor. Hastalıkların arttığını görüyoruz. Yeni üyelerimizin de desteğini bekliyoruz ve yeni yönetimimize de başarılar diliyoruz." diye konuştu.

Mercan: "Bir kişinin 70 kazan yaktığı gibi rakamlar da gördük"

Toplantının devamında, Temiz Keşan Derneği eski Başkanı Tolga Mercan söz aldı. Dernekte görev alan tüm yönetimin, bu işin bir parçası olduğunu vurgulayan Mercan, şunları söyledi; "Keşanlıların Keşan’a sahip çıkması için kurulan bir dernekle işe başladığımız için, burada ne sağ ne sol, ne ileri ne geri, hiçbir şey düşünmeden sadece Keşan için fayda sağlamaya çalışıyoruz. İnsanların ne düşündüğünden çok, kendimizin ne yapacağını düşünerek bu işe başladık. Önce eğitimle ilerledik. Eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili çalışmalar yaptık. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Doğal gazın gelmesi ile ilgili çok ciddi bir görev üstlendiğimizi düşünüyorum. ‘Sadece biz yaptık’a da gelmesin sözlerimiz. Çözümün bir parçası olduk. Bir amaç uğruna mücadele ettik. Üniversitelerden hocalarımız eğitimler verdi. Kalorifer yakan arkadaşların kazanlarının sayıları ile ilgili araştırmalar yaptık ve ürkütücü rakamlarla karşılaştık. Bir kişinin 70 kazan yaktığı gibi rakamlar da gördük. Geçmişte yapmış olduğumuz çalışmaların da Keşan’ın havasının temizlenmesine ciddi katkı sağladığını gözlemledik. Bu iş bir bayrak yarışı, biz Keşan için elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Bizim çektiğimiz hava kirliliğini, çocuklarımız çekmesin diye yola koyulduk. Bundan sonra da yeni arkadaşlarımızla da devam edeceğiz. Bayrağı devrederken, çok daha güzel çalışmaların yapılacağını biliyoruz. Sizlere de destek olmaya hazırız ve yanınızda duracağımıza dair söz veriyoruz. Biz ilk 100’ü koştuk, devamını çok daha iyi koşacağınıza dair inancımız tamdır. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teker teker teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. İkinci 100 metre için başkanımıza güveniyoruz ve desteğimiz yanınızda. Başarılar diliyorum."

Öztürk: "Bundan sonra da FSRU’dan tutun da kumsalların kiralanıp betonlaşmasına engel olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz"

Yapılan genel kurulda Temiz Keşan Derneği Başkanlığı görevine getirilen Ekin Öztürk, geçmiş dönemde görev yapanların deneyimlerinden de yararlanacaklarını ifade ederek, "Bu derneğin kuruluş aşamasından beri Tolga Mercan’ın yanındaydım. Heyecanımı tahmin edemezsiniz. Diğer Yönetim Kurulu arkadaşlarımın da aynı heyecanı taşıdığını biliyorum. Ben astım hastalığını geçirdiğim için temiz havanın ne kadar önemli olduğunu en iyi bilen insanlardan birisiyim. Dernek, gönüllülük esasıyla ilerleyen bir oluşumdur. Bu bağlamda biz de üzerimize düşeni yapacağız. Bu derneğin birer çalışanlarıyız, sonra üyeleriyiz. Yönetimimizde avukatlardan tutun da çevre ve ziraat mühendislerine kadar işin ehli kişileri bulunduruyoruz. Keşan’a faydalı olan insanlar yönetimimize alındı. İlerleyen süreçte yönetimi tanıtmak amacıyla basın açıklamaları düzenleyeceğiz. Keşan’ın doğal gaz sorunu halloldu. Fakat hava seviyesi için çalışmalarımız devam edecek. Toprak su ile ilgili de çalışmalarımız devam edecek. Tolga Bey ve yönetimi bayrağı bize devretti. Destekleri bizler için gerçekten çok önemli. Bu derneğin kurucuları, insanlar şikayet ederken, ellerini taşın altına koyabilmiş insanlardır. Keşan halkı olarak eski yönetime ve kurucu başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da FSRU’dan tutun da kumsalların kiralanıp betonlaşmasına engel olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Halkın zararına olacak her şeyin karşısında duracağız. Bu oluşumların Çevremize ve sağlığımıza nasıl zararlar vereceği ile ilgili bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğiz. Gündemi takip edeceğiz ve bunlarla ilgili yapılacak ne varsa yapmaya hazırız. Sık sık bir araya geleceğiz ve halkımızı bilgilendireceğiz. Bize bu görevi layık gören herkese teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Yönetim Kurulu...

Toplantı, eski ve yeni yönetimler arasında fikir alışverişinin ardından sona erdi. Öte yandan, yapılan genel kurulda Temiz Keşan Derneği'nin Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Yönetim Kurulu Başkanı: Ekin Öztürk, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Özge Kuru Tutal, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri: Deniz Kalfa Günay, Yönetim Kurulu Muhasip: Onur Durmaz, Yönetim Kurulu Üyesi: Birkan Belen, Denetim Kurulu Başkanı: Serbay Aksu, Denetim Kurulu Üye: Barış Hasan Serin, Denetim Kurulu Üye: Kemal Ayaroğlu.

(gundemsaros.com)

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Temiz, Keşan, Derneği, Başkanı, Ekin, Öztürk:, "Halkın, zararına, olacak, her, şeyin, karşısında, duracağız",
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı